Zmarł Karol Muszkieta

Z przykrością informujemy, że 28 lutego br. zmarł Karol Muszkieta ze Wschowy – przyjaciel gminy Włoszakowice, wielce zasłużony przede wszystkim dla tutejszej kultury. Miał 84 lata.

Karol Muszkieta urodził się 15 stycznia 1939 roku w Wijewie. Już jako trzynastolatek rozpoczął naukę gry na skrzypcach w nowo powstałym Państwowym Ognisku Muzycznym w Włoszakowicach. Będąc muzykiem z wykształcenia i zawodu oraz zaangażowanym działaczem kulturalnym podejmował liczne inicjatywy ważne dla kultury naszego regionu. W 1968 roku współorganizował z Jerzym Młodziejowskim i Ludwikiem Kurkiewiczem I Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach (od 1977 r. pełnił obowiązki sekretarza wtedy już Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów). Ponadto w 1976 roku współzakładał na zjeździe założycielskim we Włoszakowicach Towarzystwo Muzyczne im. Karola Kurpińskiego (przez 20 lat piastując godność prezesa zarządu Towarzystwa, a od 1997 r. będąc jego prezesem honorowym). W 2012 roku Towarzystwo to we współpracy z gminą Włoszakowice wydało publikację wspomnieniową Karola Muszkiety o obecności twórczości i postaci Karola Kurpińskiego w życiu osobistym i zawodowym autora oraz w powojennym życiu naszego regionu pt. „Kurpiński nasz współczesny”.

Karol Muszkieta pod pomnikiem Karola Kurpińskiego przy włoszakowickiej szkole podczas otwarcia jednego z konkursów w latach 80. ub. w.

Karol Muszkieta pod pomnikiem Karola Kurpińskiego przy włoszakowickiej szkole podczas otwarcia jednego z konkursów w latach 80. ub. w.

Odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, odznaką honorową „Za zasługi dla Województwa Leszczyńskiego” oraz odznaką honorową „Za Zasługi dla Miasta i Gminy Wschowa”.

Więcej na temat życia i działalności Karola Muszkiety można znaleźć w zakładce „Przyjaciele Włoszakowic” (prawa, środkowa część strony).

Msza święta i uroczystość pogrzebowa śp. Karola Muszkiety odbędą się w najbliższą sobotę 4 marca (początek o godz. 12.00) w Klasztorze Franciszkanów i na cmentarzu komunalnym we Wschowie.

Cześć Jego pamięci!

A.A.