Zebranie założycielskie chóru miało miejsce 28 stycznia 1959 r. w budynku ówczesnego Państwowego Ogniska Muzycznego we Włoszakowicach (dziś ulica Kurpińskiego 13). Na patrona zespołu wybrano wówczas najznamienitszego w dziejach włoszakowiczanina, urodzonego i ochrzczonego tutaj 6 marca 1785 r. Karola Kurpińskiego. 

Już w styczniu 1960 r. chór uświetnił swym występem 41. rocznicę wybuchu Powstania Wiellkopolskiego, a w marcu tego roku był współorganizatorem Festiwalu Muzyki Kurpińskiego z okazji tysiąclecia państwa polskiego. Staraniem chórzystów w tym samym roku wmurowano również tablicę pamiątkową na domu, gdzie urodził się Karol Kurpiński (dziś plac 21 Października 8). 

Kompozycje Karola Kurpińskiego od samego początku zajmują ważne miejsce w repertuarze chóru. Z tego względu cenną i niezapomnianą była przyjaźń jaką chórzyści zostali obdarzeni przez ks. prof. Tadeusza Przybylskiego z Krakowa (zm. w 2011 r.) – muzykologa, wybitnego badacza twórczości Kurpińskiego i honorowego członka chóru od 1991 r. Profesor przekazał śpiewakom sporo utworów, w tym m.in. odnalezione fragmenty niedokończonej mszy żałobnej z „Requiem”. Honorowym członkiem zespołu był też prof. Ludwik Kurkiewicz (zm. w 1998 r.).

Dzięki dobrym relacjom dyrygentów chór od wielu lat współpracuje z innymi włoszakowickimi chórami – szkolnym (obecnie „Musicarolla”) i żeńskim „Cantilena”, a także z chórami z Krzemieniewa i Miejskiej Górki. Efektem tej współpracy są wspólne wykonania na prestiżowych wydarzeniach wielu wartościowych utworów, takich jak polonez „Witaj Orle” Karola Kurpińskiego czy „Hymn III Tysiąclecia” Mirosława Gałęskiego. 

Od samego początku istnienia chór ubogaca śpiewem uroczystości patriotyczne, religijne i okolicznościowe, zarówno w swoim środowisku, jak i poza nim. Brał udział w licznych festiwalach, wśród których należy wymienić: Festiwal Pieśni Religijnej w Rumi (1990 r.), Integracyjny Zjazd Chórów Województwa Wielkopolskiego w Żerkowie (2002 i 2004 r.), Festiwal Muzyki Chóralnej w Sławie (2012 i 2013 r.), Regionalny Festiwal Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej w Luboszycach (2015 r.) oraz Międzynarodowe Muzyczne Zmagania Seniorów w Szczecinie (2017 r.). Uczestniczy również w corocznych Świętach Pieśni i Muzyki południowo-zachodniej Wielkopolski, zyskując wielokrotnie uznanie jury: II miejsce w Borku Wielkopolskim (2002 r.), III miejsce w Lipnie (2004 r.), brązowe pasmo we Włoszakowicach (2008 r.), srebrne pasmo w Miejskiej Górce (2013 r.) i srebrne pasmo w Święciechowie (2014 r.).

W ciągu swojej 60-letniej historii chór prowadziło trzech dyrygentów – Ludwik Benyskiewicz (1959-1967), Lech Erbert (1967-2011) i Mariusz Kowalczyk (2011-). Obecnie zespół liczy 28 członków i stale zaprasza do swojego grona nowych śpiewających panów.

Dyrygent: Mariusz Kowalczyk

Prezes: Ireneusz Rogacki

Chór Męskim im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic