Chór Żeński „Cantilena”, skupiający 30 dziewcząt, powstał w 1991 r. Od momentu założenia przez ponad 20 lat jego dyrygentem i kierownikiem artystycznym była Mariola Jagodzik. Obecnie funkcję tę pełni Katarzyna Kaczmarek. Pierwszym prezesem chóru został ks. Andrzej Błaszak (zm. w 2007 r.), a kolejnym ówczesny wójt gminy Włoszakowice Stanisław Waligóra. 

W latach 1995-2007 chór działał przy parafii pw. św. Trójcy we Włoszakowicach. Obecnie działa przy Gminnym Ośrodku Kultury we Włoszakowicach.

Spośród licznych osiągnięć należy odnotować, że w 1995 r. zespół zajął III miejsce na II Festiwalu Muzyki Religijnej „Sacrosong” w Warszawie, a w 2006 r. reprezentował całą archidiecezję poznańską na Ogólnopolskim Konkursie Chórów Kościelnych „Caecilianum 2006” w Warszawie. Chór z Włoszakowic uzyskał tam jedno z dwóch pierwszych wyróżnień. W 2007 r. zespół zajął II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy. W tym samym roku „Cantilena” wygrała też I Ogólnopolski Przegląd Pieśni Sakralnej „Vox Domini” w Prusicach k. Wrocławia. W 2008 r. chór zdobył III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Ars Liturgica w Gnieźnie oraz Grand Prix XXXIV Wielkopolskiego Święta Muzyki we Włoszakowicach. Ponadto m.in. w 2012 r. Cantilena zajęła III miejsce na XI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, w 2017 r. II miejsce na IV Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej, a w 2019 zdobyła Złote Pasmo na Lubuskim Święcie Pieśni – VIII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej w Sławie.

W 2005 r. Cantilena wraz z Capellą Zamku Rydzyńskiego (zespołem reprezentacyjnym Polskiego Związku Łowieckiego) nagrała płytę z mszą polską Karola Kurpińskiego „Na stopniach Twego upadamy tronu” (w aranżacjach prof. Antoniego Grefa z Akademii Muzycznej w Poznaniu)

Dyrygent: Katarzyna Kaczmarek

Chór Żeński „Cantilena” z Włoszakowic