Zespół Śpiewaczy „Srebrny włos” z Włoszakowic został utworzony 1 grudnia 2005 r., z inicjatywy ówczesnej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach Ireny Michalewicz oraz ówczesnego wójta gminy Włoszakowice Stanisława Waligóry. Na jego kierownika powołano początkowo Genowefę Langner, która pełniła tę funkcję do 2016 r., a następnie zastąpiła ją Bogusława Samol. Z kolei instruktorem chóru została Izabela Furman (obecnie Górna), w latach 2012-2019 zastępowana przez Stanisława Michalaka.

Przez lata swej działalności zespół występował w wielu miejscowościach, takich jak: Włoszakowice, Zaborówiec, Wijewo, Boszkowo, Boszkowo-Letnisko, Bukówiec, Charbielin, Dłużyna, Święciechowa, Rydzyna, Długie Stare, Gostyń, Osieczna, Żerków, Góra, Rudna k/Głogowa, Leszno, Strzyżewice, Luboszyce, Niechłód, Siekówko, Krzycko Wielkie i Dominice. Łącznie przez 15 lat istnienia wystąpił 154 razy, wykonując głównie piosenki biesiadne, żołnierskie, cygańskie, lwowskie, kościelne, maryjne i świąteczne.

Największe osiągnięcia zespołu to: trzecie miejsce na Przeglądzie Piosenek Żołnierskich w Luboszycach oraz odznaczenie przyznane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów za udział w I Regionalnym Przeglądzie Zespołów i Chórów Śpiewaczych w Rydzynie.

Instruktor: Izabela Górna

Kierownik: Bogusława Samol

Zespół Śpiewaczy „Srebrny włos” z Włoszakowic