Rekordowy Złaz Mikołajkowy

Tradycyjnie już od wielu lat MKKT-PTTK „Łaziki” Włoszakowice kończy sezon turystyczny Złazem Mikołajkowym. Tak też było i w tym roku, gdy 3 grudnia odbyła się XXVIII edycja tej imprezy.

Na metę złazu znajdującą się na terenie leśniczówki Koczury podążała rekordowa liczba 373 turystów z Leszna, Kościana, Bukówca Górnego, Dłużyny, Jezierzyc Kościelnych, Włoszakowic, Skarżynia, Wilkowic i Witoszyc. Tak liczne grono uczestników zaskoczyło organizatorów. W miejscu docelowym czekał na wszystkich mikołaj z workiem słodyczy. Niektórzy, chcąc się do niego upodobnić, przebrali się w mikołajowe stroje, przez co dookoła królowały czerwone czapeczki. Komandor złazu Kazimierz Jankowiak dokonał wyboru najładniejszych przebrań i nagrodził sześć z nich.

Po przebytej przez ośnieżona pola i lasy trasie wędrowcy usiedli wokół ogniska, posilając się pieczonymi kiełbaskami i popijając herbatę lub kawę. Przeprowadzono również konkurs krajoznawczy pod hasłem „Polska przyroda”. Jego wyniki ukształtowały się następująco: 1. Zofia Hajndrych, 2. Magdalena Jurga, 3. Julia Włodarczyk, 4. Marta Gąda, 5. Kacper Poloszyk, 6. Dawid Kiciński.

W trakcie zakończenia złazu wylosowano wśród turystów kilkadziesiąt nagród i upominków, nagrodzono też najlepszych w konkursie krajoznawczym. Ponadto wszyscy uczestnicy do trzeciej klasy włącznie otrzymali kalendarze adwentowe, a kierownik Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włoszakowicach Arkadiusz Szymczak wręczył ufundowany przez swoją jednostkę puchar dla najliczniejszej złazowej drużyny, którą okazała się reprezentacja włoszakowickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących licząca ponad 140 osób.

Komandor złazu dziękuje Ireneuszowi Marcinkowi z Wilkowic za wcielenie się w rolę mikołaja, Markowi Mani za przygotowanie kiełbasek, Katarzynie Madalińskiej i Aleksandrze Nowak za pomoc na mecie oraz Edwardowi Radkemu za czuwanie nad ogniskiem. „Łaziki” dziękują również Starostwu Powiatowemu w Lesznie, Gminnemu Ośrodkowi Kultury oraz Gminnemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji we Włoszakowicach za wsparcie organizacyjne, a także Nadleśnictwu Włoszakowice za udostępnienie terenu przy leśniczówce i drewna na ognisko. To wsparcie umożliwiło sprawne przeprowadzenie imprezy z tak dużą liczbą uczestników.

W roku 2022 MKKT-PTTK „Łaziki” zorganizowało sześć ogólnodostępnych imprez turystycznych, w których wzięło udział ponad tysiąc uczestników. Wszystkie wydarzenia miały wsparcie Starostwa Powiatowego w Lesznie, Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włoszakowicach oraz Nadleśnictwa Włoszakowice, za co serdecznie dziękujemy.

W przyszłym roku „Łaziki” planują zorganizować siedem imprez, a ich terminy zostaną podane w styczniu. Do zobaczenia na turystycznym szlaku!

K. Jankowiak