Koncert urodzinowy w pałacu

W przededniu 238. rocznicy urodzin Karola Kurpińskiego we włoszakowickim Pałacu Sułkowskich odbył się koncert pt. „Zapomniana muzyka polska”, poświęcony pamięci tego najsłynniejszego w dziejach włoszakowiczanina. Z tej okazji po raz pierwszy od dawna (a może nawet po raz pierwszy w ogóle) w miejscowej Sali Trójkątnej wybrzmiały dźwięki klawesynu.

Na pałacowej scenie wystąpił zespół Musica Graziosa współtworzony przez Paulę Maciołek (sopran) i Paulinę Tkaczyk-Cichoń (klawesyn). W ich wykonaniu można było usłyszeć nieco już zapomniane dzieła (lub świeżo odnalezione) wielkich polskich twórców, takich jak: Józef Kozłowski, Józef Elsner czy Michał Kleofas Ogiński. Oczywiście nie zabrakło też utworów świętującego urodziny Karola Kurpińskiego.

Wśród licznie zgromadzonej publiczności, która pod koniec nagrodziła artystki owacjami na stojąco, obecni byli m.in. wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak oraz przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Kurpisz. Koncert poprowadził dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach Paweł Borowiec.

Organizatorami koncertu byli Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach oraz gmina Włoszakowice.

Paula Maciołek

Sopran. Solistka Opery Krakowskiej. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu Katarzyny Oleś-Blacha. Laureatka I nagrody w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Barbary Kostrzewskiej. Laureatka III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Operetkowo-Musicalowym im. Iwony Borowickiej. Na scenie Opery Krakowskiej występuje m.in. w partiach: Lauretty w op. „Gianni Schicchi” G. Pucciniego, Noriny w op. „Don Pasquale” G. Donizettiego, Mimi w op. „La Bohѐme” G. Pucciniego, Susanny w op. „Le Nozze di Figaro” W. A. Mozarta, Despiny w op. „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta, Echo w op. „Ariadna auf Naxos” R. Straussa, Frasquite w op. „Carmen” G. Bizeta. Warsztat wokalny doskonaliła przez udział w kursach mistrzowskich, które prowadzili m.in.: Katarzyna Oleś-Blacha, Mariusz Kwiecień, Piotr Beczała, Iwona Sobotka, Ryszard Karczykowski.

Paulina Tkaczyk-Cichoń

Klawesynistka i flecistka barokowa. Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej: instrumentalistyka. Ukończyła z wyróżnieniem Hochschule für Musik we Freiburgu oraz Akademię Muzyczną w Krakowie. Absolwentka studiów podyplomowych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium. Prowadzi kursy i wykłady nt. wykonawstwa muzyki dawnej. W obszarze jej zainteresowań repertuarowych znajduje się także muzyka XX i XXI w. Autorka wielu oryginalnych programów koncertowych. Za szczególne osiągnięcia artystyczne otrzymała m.in. Nagrodę Edukacyjną Miasta Krakowa oraz trzykrotnie Stypendium Twórcze Miasta Krakowa. W dorobku fonograficznym posiada solową płytę Ch. S. Binder: Sei Suonate per il Cembalo op.1 (DUX Recording Producers, 2014); Amor Sacro Amor Profano (z Europejską Kameralną Orkiestrą Barokową „Il Giardino d’Amore”, Ëvoe Records, 2015); Słońce zaklęte w dźwiękach Hiszpanii i Włoch (z „Finesis Trio”, MP-Studio, 2017) oraz najnowszy krążek zawierający Sonaty i Divertimento na klawesyn i flet traverso Ch. S. Bindera (Agencja Artystyczna GAP, 2020 r.).

Oprac. (pb.)