Gminny przegląd kolęd, pastorałek i piosenek noworocznych W niedzielę, 26 stycznia, w sali wiejskiej w Bukówcu Górnym spotkało się dwanaście chórów i zespołów gminy Włoszakowice . Wzięły udział w dorocznym przeglądzie. Tradycje śpiewacze to jedna z silnych stron tej okolicy. Każda z śpiewających grup miała scenę dla siebie na kilkanaście minut. W repertuarze znalazły się kolędy, pastorałki, piosenki zimowe i noworoczne, ale i – jak to w karnawale – repertuar rozrywkowy. Wystąpiły: ,,Złota Jesień”, ,,Srebrny Włos”, ,,Sami Swoi”, ,,Relaks”, ,,Zbarzewianki”, ,,Jezioranki” razem z ,,Mezzo Forte”, ,,Mater Dei”, ,,Chór św. Cecylii”, ,,Cantilena”, ,,Chór Męski” oraz ,,Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz”. – Włoszakowice, to niezwykła gmina. Co wieś, to grupa śpiewacza – komentował Tadeusz Paprocki, prezes Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr. Tego niedzielnego popołudnia odznaczono też chórzystów Chóru Męskiego im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach. Chór w zeszłym roku świętował 65-lecie działalności. O jego dokonaniach opowiadała poświęcona mu mała wystawa publikacji. Najwyższe resortowe wyróżnienie ,,Gloria Artis’’ z rąk ministra Wiesława Szczepańskiego przy wsparciu Anny Ardach z leszczyńskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego odbierał Ireneusz Rogacki, chórzysta od 1971 roku, a od 40 lat – prezes zarządu chóru. Odznakę z Złotą z Brylantem przyznano: Lechowi Erbertowi (legenda Włoszakowic, która 44 lata dyrygowała chórem), Stanisławowi Walkowiakowi (jedyny żyjący członek założyciel chóru), Tadeuszowi Ławeckiemu, Stanisławowi Włodarskiemu, Jerzemu Samolowi i Andrzejowi Malatyńskiemu. Na Złotą Odznakę z Wieńcem Laurowym zasłużyli: Bogusław Olejnik i Walenty Hałupka, a na Odznakę Złotą z Laurem: Tomasz Pruchniewski, Józef Walkowiak, Władysław Jasiński (pośmiertnie), Roman Michałowski. Dwunastu członków zespołu otrzymało też dyplomy okolicznościowe na 65-lecie działalności, a Chór przyznane już w zeszłym roku dyplom i nagrodę finansową od Ministra Kultury i Dziedzictwa Kulturowego. (AL)