Gminny Ośrodek Kultury Włoszakowice

Wyróżnione

Aktualności, Wyróżnione

To były NASZE gwiazdy! ⭐⭐⭐

W ostatni weekend z okazji Dnia Gminy Włoszakowice na wielkiej scenie we włoszakowickim parku w sobotę recital dała Wiktoria Nadtochyi, a w niedzielę z okazji Dnia Dziecka wystąpiło tam blisko 200 kilku i nastolatków! Piękny spektakl wystawiły też Teatr Mamowy i AniMiś. Zapraszamy do galerii zdjęć naszych artystów.  Wystąpiły przedszkolaki z Bukówca Górnego, Krzycka Wielkiego, Włoszakowic i Dłużyny, a także uczniowie ZSO Włoszakowice oraz Szkoły Podstawowej w Krzycku Wielkim. Pięknie zaprezentowały się Mażoretki Twins, Chór Szkolny z Dłużyny, Zespół Taneczny Pryzmat i soliści Szymona Gądy. Wiktorii Nadtochyi akompaniowali Robert Misiak i Mariusz Kowalczyk. Dziękujemy wszystkim! Byliście wspaniali!

Aktualności, Wyróżnione

Dni Gminy – Dzień Dziecka!

Dwa deszczowe przerywniki i krótka mżawka nikogo nie przestraszyły. Udowodniliśmy, że u nas nawet w czasie deszczu dzieci się nie nudzą – na Dniu Dziecka było wystrzałowo! W niedzielę, 7 czerwca, oddaliśmy dzieciom cały włoszakowicki park. Na Stadionie im. Leszka Jagodzika czekały dmuchańce, trampoliny oraz warsztaty Dnia Klimatu ZSO we Włoszakowicach, Kołownika, firm Werner Kenkel, AniMiś i AnimaKids. W parku czekały: strefa dla maluszków, warsztaty Nadleśnictwa, pokaz sokolnika i pole rozgrywki Lasermaniaka.Na bocznym boisku swoje stoiska mieli strażacy z OSP Krzycko Wielkie i OSP Włoszakowice. Do zabawy najmłodszych zapraszali też PGO Zając oraz Bank Spółdzielczy.Na dużej scenie, gdzie kilkanaście godzin wcześniej występował Varius Manx z Kasią Stankiewicz w tę niedzielę gwiazdami były dzieci. Przedstawienia dały przedszkolaki z Bukówca Górnego, Krzycka Wielkiego, Włoszakowic i Dłużyny, a także uczniowieZSO Włoszakowice oraz szkoły w Krzycku Wielkim (wszyscy zaprezentowali się fantastycznie!). Swoje show dał AniMiś – występ niespodzianka odbył się w trakcie deszczu, ale przy takim przedstawieniu warto było nawet zmoknąć! Fantastycznie przyjęty został Teatr Mamowy, który wystawił „Kopciuszka”. Mażoretki „TWINS” zaprezentowały nieco zmieniony program ze względu na deszcz, ale wypadło – jak zawsze – świetnie. Wystąpił także Chór Szkolny z Dłużyny (ależ oni się rozwijają!) oraz Zespół Taneczny „PRYZMAT’’, który zaprezentował grupę z Bukówca Górnego i starszych tancerzy turniejowych ze Śmigla.Gwoździem programu było rewelacyjne balonowe show Patrycji Lipińskiej, która czarowała z balonów całe opowieści, tańczyła, śpiewała i obsypywała dzieci bańkami mydlanymi. Przed jej występem i tuż po nim śpiewali soliści Studia Muzyki Szymona Gądy – jak zawsze inspirująco.Dzień dla dzieci zakończyliśmy pianą party – było bajecznie!Gotowały dla nas KGW z Włoszakowic, Sądzi, Grotnik, Jezierzyc Kościelnych, Boguszyna i Bukówca Górnego oraz wyśmienite lokalne restauracje. Było pysznie, domowo i różnorodnie!(AL) Fot. MM i Piotr Mądrzak

Aktualności, Wyróżnione

Dziękujemy, że z nami byliście!

Za nami Dni Gminy Włoszakowice! Dwa dni – 6 i 7 czerwca – włoszakowicki park tętnił niesamowitą energią. To dzięki Wam było tak pięknie! Dziękujemy mieszkańcom, przyjaciołom gminy i wszystkim tym, którzy pomogli nam stworzyć to wydarzenie. Tworzymy piękną, twórczą i energetyczną wspólnotę! Dziękujemy za obecność, za śmiech, rozmowy, wzruszenia i tę niezwykłą atmosferę, której nie da się zaplanować — ona po prostu wydarza się wtedy, gdy jesteśmy razem. Dziękujemy za fantastyczną zabawę, za śpiewy, tańce i tę radość, którą zarażaliście wszystkich wokół. Za ciepłe słowa i gesty, które zostają z nami na długo. Zapraszamy na garść zdjęć z pierwszego dnia. Artystycznie otwarła go Wiktoria Nadtochyi z Dłużyny – zwyciężczyni konkursu wieńczącego warsztaty songwriterskie ,,Piszemy piosenki”. Już 12 czerwca – premiera jej pierwszych nagranych utworów! Po niej scenę przejęła eteryczna Arabeska z leszczyńskiego MOK-u i na ziemi – jak w śpiewanej przez trzy dziewczyny piosence – zrobiło się ,,o niebo lepiej’’. Potem było bluesowo – Hubert Szczęsny Trio poniosło nas wirtuozerską gitarą, onieśmielającą harmonijką i ten głos Huberta! Gwiazdą wieczoru – dla kronikarskiego porządku przypomnijmy – był Varius Manx z Kasią Stankiewicz. Wnieśli na scenę odrobinę wielkiego świata. Było i z sentymentem do lat 90. ubiegłego wieku i z nowoczesnym pazurem. Artyści – ku zachwytowi fanów – zaśpiewali aż pięć bisów! Po koncercie podeszli do fanów, rozdawali autografy, pozowali do zdjęć… To co działo się potem trudno opisać słowami. Kalvi i Remi rozgrzaną przez gwiazdy publiczność doprowadzili do wrzenia. Tłum falował, skakał, krzyczał, śpiewał, a ze sceny sypały się weń fajerwerki, serpentyny, konfetti. Przed sceną buchał ogień, a na scenę trafiło kilkadziesiąt osób wybranych przez DJ-ów i zrobiło się jeszcze goręcej. To było prawdziwe szaleństwo! DJ-e bisów nie dają, ale w podziękowaniu na świetną imprezę (Wielkopolska bawi się najlepiej – podsumowali) jeszcze raz rozkołysali i rozśpiewali tysiące ludzi na płycie i poza nią folkową ,,Lipką’’ a sami zapozowali do dziesiątek zdjęć! Po nich – kto jeszcze miał siły – tańczono do 2 w nocy z Axel Group. Pięknie! (AL) Fot. Piotr Mądrzak i AL Wielkie święto gminy nie mogłoby się odbyć bez zaangażowania wielu partnerów. Szczególnie dużo serca włożyli oni w przygotowania Dnia Dziecka. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie, życzliwość i prawdziwą współpracę. Szczególne podziękowania kierujemy do: Banku Spółdzielczego we Włoszakowicach, firmy PGO Zając, Kołownika Włoszakowice, Nadleśnictwa Włoszakowice, ZSO Włoszakowice, Przedszkola nr 2 we Włoszakowicach, firmy Werner Kenkel, OSP Włoszakowice, OSP Krzycko Wielkie, Zarządu Dróg Gminnych we Włoszakowicach, Gminnego Zakładu Komunalnego we Włoszakowicach, Sołectwa Włoszakowice oraz Artura Kubickiego.                   Zbigniew Frąckowiak, dyrektor i drużyna Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach 

Aktualności, Wyróżnione

Dni Gminy Włoszakowice z Varius Manx i Kasią Stankiewicz

Zamigocze świat tysiącem barw! Przyjedzie do nas Varius Manx z Kasią Stankiewicz! O tak! Hucznie świętujemy w tym roku Dni Gminy Włoszakowice. Kiedy? W weekend 6–7 czerwca. Mieszkańcy gminy i jej przyjaciele – zapraszajcie rodzinę i znajomych. Świętujemy, że jesteśmy razem! Varius Manx z Kasią Stankiewicz, legenda polskiej sceny pop-rockowej, która stworzyła ścieżkę dźwiękową dla całego pokolenia lat 90. i od 30 lat kołysze kolejne pokolenia, wystąpi na włoszakowickiej wielkiej scenie. Jak będzie? Romantycznie, wystrzałowo, melodyjnie. „Widziałam orła…” śpiewać będziemy tak,  że nieść się będzie daleko po świecie, bo jedno jest pewne — ta muzyka ma siłę i rozkołysze, rozkołysze nas nie raz! Będzie też sporo najnowszych przebojów. Fani Varius Manx – zapraszamy na włoszakowickie święto. 6 czerwcaStrefa gastronomiczna rusza o 15:00.Wielką scenę artystycznie otworzy o 17:15 Wiktoria Nadtochiy, zwyciężczyni konkursu „Piszemy Piosenki”, czyli nasza włoszakowicka tekściarka i piosenkarka. Usłyszymy też obsypaną nagrodami magiczną Arabeskę (18:00) z Miejskiego Domu Kultury w Lesznie (melodyjnie, perfekcyjnie i z takim wdziękiem…), charyzmatyczne Hubert Szczęsny Trio (19:00 – bluesowe brzmienia, rockowa energia i romantyczna wrażliwość). Varius Manx i Kasia Stankiewicz przejmą scenę ok. 20:30, a my będziemy śpiewać z nimi! „Ruchome piaski”, „Pocałuj noc” i – na całe gardło – „Orła cień”. Muzyka zawładnie nami jeszcze mocniej o 22:30, gdy w centrum uwagi znajdą się kolejne legendy: Kalwi i Remi (22:30) – gwiazdy muzyki klubowej. Oni wiedzą, jak zamienić noc w czystą energię.Na koniec tańczyć będziemy z Axel Sound (do godz. 2:00 nad ranem). Drugi dzień– 7 czerwca – tradycyjnie oddajemy najmłodszym. Zaczynamy zabawę już o 12:00. Na boisku i pod platanem czekać będzie na najmłodszych moc atrakcji: dmuchańce, zjeżdżalnie, warsztaty, laserowy paintball, piana party, stoisko Nadleśnictwa i Kołownika, sokolnik, strefa malucha, Strefa Warsztatowa Dnia Klimatu itd. Jedno jest pewne – tu nie będzie nudy! Na wielkiej scenie wystąpią małe gwiazdy – przedszkolaki z Włoszakowic, Krzycka Wielkiego, Bukówca i Dłużyny oraz uczniowie krzyckiej i włoszakowickiej szkoły. Teatr Mamowy z ZSO we Włoszakowicach o 14:00 wystawi „Kopciuszka” (w zeszłym roku mamy dały czadu!). O 15:00 spodziewajmy się popisów Mażoretek Twins, a już 20 minut później na scenę wejdzie Chór Szkolny z Dłużyny. O 15:40 po raz pierwszy będzie można podziwiać bukówiecki oddział Zespołu Tanecznego Pryzmat (ćwiczą od ponad roku!), popis da też utytułowany oddział śmigielski. O 16:10 i 19:00 scenę przejmą soliści Studia Muzyki Szymon Gądy, a o 17:00 oddadzą ją gwieździe tego dnia – Patrycji Lipińskiej z jej fascynującym Muzyczno-Balonowym Show! Ta dama zamieni scenę w bajkowy świat animacji i balonowej magii. To przygoda dla całych rodzin łącząca muzykę, wspólne śpiewanie i niezwykłe pokazy tworzenia balonowych figur na żywo. Zabawę zamykamy o 19:00. I pamiętajcie: w ten weekend mamy święto – nie gotujemy obiadów – biesiadujemy wspólnie w parku. Gotować będą dla nas niezawodne Koła Gospodyń Wiejskich z naszej gminy, więc będzie jak u mamy! Będzie też sporo stoisk lokalnych  barów i restauracji.  Zapraszamy przyjaciół i znajomych – to dni naszej wspólnoty. Takich imprez się nie ogląda — takie imprezy się przeżywa! Przeżywajcie z nami! (AL)

Aktualności, Wyróżnione

Czyszczenie Jeziora Dominickiego

W sobotę, 23 maja, ponad 300 osób wzięło udział w XVIII akcji „Czyścimy Jezioro Dominickie”. Podczas pikniku dla wolontariuszy na plaży Ośrodka Wypoczynkowego Sadyba w Boszkowie Letnisku, swą premierę miał nowy podest sceniczny GOK.  Wystąpili na nim soliści Studia Muzyki Szymona Gądy.  Wspólnie sprzątano dno jeziora, brzegi, ścieżki, lasy i łąki dookoła. Uczestnicy – dzieci, młodzież, seniorzy – pracowali z ogromnym zaangażowaniem aż do ostatnich minut akcji. Do kontenera w Ośrodku Wypoczynkowym Sadyba w Boszkowie Letnisku trafiały worki pełne butelek, plastików, gruzu, starych rur, elementów mebli, wioseł, a także opon i sprzętu domowego. Wśród śmieci wyjmowanych z dna znajdowano raki. Trzeba było ostrożnie uwalniać je z puszek i butelek. Wydarzenie miało również wyjątkowy, artystyczny moment — na plaży oficjalnie zainaugurowano nowy podest GOK. Oprawę muzyczną zapewnili soliści Studio Muzyki Szymona Gądy: Krzysztof Kaczmarek, Bernard Karolczak, Franciszek Nowak, Laura Obiegała, Aneta Bargiel, Joanna Musielak, Wiktoria Nadtochiy oraz Viktor Lis. W akcję zaangażowało się wiele instytucji i osób. (AL) 

Aktualności, Wyróżnione

Włoszakowice ,,Krainą Lodu’’ – sprawdzian ludzkich możliwości pod pałacem Sułkowskich

Zrobili to! W niedzielę, 24 maja, pod pałacem Sułkowskich padł światowy rekord w sztafetowym przebywaniu w lodowatej wodzie. W wyzwaniu wzięli udział czterej mistrzowie ekstremalnych sportów z Valerjanem Romanovskim na czele. Do balii z lodowatą wodą weszło z nimi kilkadziesiąt osób. Wielu mieszkańców gminy właśnie dzięki temu wyzwaniu przełamało się po raz pierwszy i zmierzyło z lodowatą wodą o temperaturze około 4°C. Wyzwanie rozpoczęło się w sobotę, 23 maja o godz. 9:00. W 24 godziny jego uczestnicy na zmianę przebywali po siedem minut w lodowatej wodzie i w ciepłej. W sumie każdy uczestnik spędził w balii pokrytej pływającymi kostkami lodu po 12 godzin. Nie spali, jedli, pili i korzystali z toalety wyłącznie w siedmiominutowych przerwach na dogrzewanie. W dobę zużyto na to wyzwanie aż 2560 kilogramów lodu (zasponsorował go jeden z największych w Polsce producentów lodu spożywczego – Pure Ice Sp. z o.o.). W sztafecie zimna wzięły udział dwie drużyny – kobieca i męska – złożone z doświadczonych zawodników sportów ekstremalnych: Wydarzenie zgromadziło liczne grono kibiców, którzy w sobotę do nocy, a następnie od świtu kibicowali herosom zimna i wspierali ich, sami mierząc się z lodowatą wodą. Dla wielu osób była to pierwsza okazja do spróbowania morsowania.  Wyzwanie zakończono w niedzielę o godz. 9:02 (dla dokończenia siedmiominutowego cyklu). Wszyscy uczestnicy wytrwali, a tym samym ustanowili we Włoszakowicach nowy rekord! Przesuwa on kolejną granicę możliwości ludzkiego organizmu i przyczyni się w przyszłości do wzbogacenia wiedzy o tym, jak organizm i psychika radzą sobie z ekstremalnymi warunkami. Lokalnymi sponsorami wydarzenia byli: firma D.D Champ – dostawca zamrażarki na kołach, EkoRelaks – w którego baliach bito rekord (bardzo wygodne – podkreślali śmiałkowie, którzy przesiedzieli w nich 24 godziny) i U Lipowego Restaurant & Bar, który wspierał rekordzistów „od kuchni”. W poniedziałek rekordziści opowiedzieli o włoszakowickim wyzwaniu w „Pytaniu na śniadanie” polskiej telewizji. (AL) Fot. Alicja Muenzberg-Czubała

Aktualności, Wyróżnione

Scena z pasją

W sobotę, 9 maja, w sali Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach popisy wokalne dało ponad pół setki solistów Studia Muzyki Szymona Gądy. Mają od kilku po kilkadziesiąt lat.  Przypomnijmy, studio swoje początki miało w GOK. Dziś Ośrodek jest instytucją wspierającą, ale Studio działa już jako samodzielne miejsce rozwijania talentów muzycznych. Pod okiem Szymona Gądy, absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu młodzi wokaliści doskonalą warsztat, zdobywają sceniczne doświadczenie i prezentują coraz wyższy poziom artystyczny. W sobotę go prezentowali na umownej scenie GOK. Wystąpiło ponad 50 osób! Część zdobyła się nawet na samodzielny akompaniament. Publiczność mogła usłyszeć połączenie śpiewu z grą na wiolonczeli, fortepianie, gitarze, akordeonie i trąbce. (AL) 

Aktualności, Wyróżnione

Sensacje wokół pierwszej mapy Wielkopolski

W piątek, 8 maja, w Sali Widowiskowej GOK wróciliśmy do tematu mapy „Palatinatus Posnaniensis” z lutowego numeru „Naszego Jutra”. Wykład poprowadził Dariusz Czwojdrak z Muzeum Okręgowego w Lesznie. Prelegent przybliżył historyczne tło powstania mapy oraz realia kartografii ziem polskich sprzed jej opracowania. Uczestnicy spotkania poznali również postać Opalińskiego – właściciela Włoszakowic, który po oddaniu Wielkopolski Szwedom ukrywał się tu i tu ostatecznie zmarł. Jak podkreślił wykładowca, mimo licznych niedoskonałości „Palatinatus Posnaniensis” uznawana jest za jedną z najbardziej szczegółowych map Europy tamtego okresu. Dariusz Czwojdrak odniósł się także do kwestii autorstwa dzieła. Według jego ustaleń jedynym twórcą mapy był Godfryd Freudenhammer, który jednak korzystał z pomocy współpracowników, co mogło wpływać na pojawiające się nieścisłości. Wyjaśnił również, że kartograf przez blisko 20 lat był związany z Lesznem, a nie ze Wschową. Sensacyjnych ciekawostek było więcej, ale po nie zapraszamy już do majowego ,,Naszego Jutra”. W wydarzeniu uczestniczyła młodzież ze szkoły w Krzycku Wielkim oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Otwarty wykład odbył się w ramach UTW. (AL) Fot. Alicja Muenzberg-Czubała

Aktualności, Wyróżnione

Nie lejemy wody we Włoszakowicach! 

W czwartek, 7 maja, Joanna Spychaj-Skopińska z Wodociągów Leszczyńskich dała w Sali Widowiskowej GOK we Włoszakowicach inspirujący wykład poświęcony jednemu z najcenniejszych zasobów naszej planety – wodzie. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko słuchacze UTW, ale także młodzież ze szkoły we Włoszakowicach, która z dużym zainteresowaniem wysłuchała prelekcji. Był to otwarty wykład pt. „Nie lejemy wody (życia)” organizowany w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Włoszakowicach. Uczestnicy dowiedzieli się m.in., jak wygląda obieg wody w przyrodzie, jakie znaczenie ma woda dla życia człowieka i środowiska, a także jakie zagrożenia niesie za sobą zanieczyszczanie wód i postępujące zjawisko pustynnienia. Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz nowoczesnych technologii wykorzystywanych w dbaniu o infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Uczestnicy mogli zobaczyć, jak współczesne rozwiązania pomagają monitorować i utrzymywać sieć kanalizacyjną.  Prelegentka Joanna Spychaj-Skopińska jest starszym specjalistą ds. edukacji ekologicznej i administracji. Od lat jest zaangażowana w działania na rzecz ochrony zasobów wodnych oraz popularyzację wiedzy ekologicznej. Wydarzenie odbyło się w ramach akcji edukacyjnej „Chronimy zasoby wodne – odpowiedzialnie i globalnie”, realizowanej przez Gminę Włoszakowice w ramach projektu dotyczącego rozbudowy i modernizacji infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej Aglomeracji Włoszakowice – Etap II.

Przewijanie do góry
Przejdź do treści