Gminny Ośrodek Kultury

Ku czci bohaterów Powstania Wielkopolskiego! 

Gminne obchody 106. rocznicy powstania wielkopolskiego w Zbarzewie i Włoszakowicach

W piątek, 10 stycznia, władze samorządowe, społecznicy, młodzież i instytucje uroczyście upamiętnili bohaterów Powstania Wielkopolskiego, którzy zginęli 11 stycznia 1919 roku pod Zbarzewem. Była Msza Św. w intencji poległych, salwy honorowe nad ich mogiłami, wieńce złożone pod pomnikiem w Zbarzewie i długie rozmowy o historii. 

Świętowanie zaczęto od uroczystej Mszy świętej w Kościele pw. Świętej Trójcy we Włoszakowicach. Udział w niej wzięły liczne poczty sztandarowe i młodzież z włoszakowickiej szkoły. Modlono się w intencji poległych, a następnie na cmentarzu parafialnym zapalono znicze na grobach powstańców, a Włoszakowickie Bractwo Kurkowe oddało salwę honorową ku ich czci. Uczestnicy obchodów udali się potem do Zbarzewa, gdzie znajduje się najważniejsze miejsce upamiętnienia zdarzeń sprzed 106 lat w naszej gminie – pomnik z nazwiskami poległych: Jana Otto juniora z Włoszakowic (syna dowódcy oddziału powstańczego we Włoszakowicach Jana Otto seniora), braci Michała i Wiktora Zająców z Ujazdowa, Leona Wańskiego ze Wschowy, Walentego Jęska z Przemętu i Stanisława Kuczmerowicza z Czempinia. 

Oddział dziesięciu powstańców z Włoszakowic dostał się pod ostrzał ciężkiego karabinu maszynowego należącego do niemieckiej straży granicznej – opowiadał podczas uroczystości w Zbarzewie, Zbigniew Frąckowiak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. – W rezultacie jeden powstaniec zginął, a dwóch zostało rannych. Koledzy chcieli zabrać poszkodowanych na Krzyżowiec, gdzie stacjonowała większość włoszakowickich sił powstańczych i znajdował się lekarz, ale duża grupa Niemców dobiła ich kolbami i łopatami oraz zmasakrowała trzech kolejnych powstańców. W tym czasie czterech pozostałych walczących wycofało się w stronę Krzyżowca, prosząc o pomoc dla swoich kolegów (nie wiedzieli, że wszyscy nie żyją). Wtedy też postanowiono uderzyć na wieś całymi siłami. Po kilkugodzinnej walce (w wyniku której śmierć poniosło dwóch powstańców, a pięciu zostało rannych) Polacy zmusili Grenzschutz do odwrotu, a w ich ręce dostało się kilku jeńców i karabin maszynowy.

Po części oficjalnej obchodów dyskutowano o zdarzeniach sprzed 106. lat na sali wiejskiej w Zbarzewie.

W uroczystościach udział wzięli: Wójt Marek  Wąsowicz, radni: Maria Rzeźniczak (spokrewniona z Janem Otto i Janem Gryczem – bohaterami powstańczych wydarzeń 1919 r.) i Dawid Kuśnierek, poczty sztandarowe Koła Gminnego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej, żołnierze Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, OSP Zbarzewo, Towarzystwa Kolejarzy, Kółka Rolniczego, Włoszakowickiego Bractwa Kurkowego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących  we Włoszakowicach, Szkoły Podstawowej w Jezierzycach Kościelnych oraz delegacja Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego- koło gminne we Włoszakowicach.

Kolejne uroczystości upamiętniające bohaterów powstania zaplanowano na 20 stycznia godz. 10:00 przy Sali Wiejskiej w Boguszynie. W imieniu mieszkańców Boguszyna – serdecznie zapraszamy.

Zapraszamy też na otwieraną właśnie (piątek, o 15:00)  wystawę ,,Twarze wolności’’ w Sali Regionalnej GOK we Włoszakowicach. Można tam bliżej poznać wielu lokalnych bohaterów tamtego czasu , a dzięki Stowarzyszeniu Strzeleckiemu i Historycznemu im. Kościańskiej Rezerw Skautowej z Kościana obejrzeć repliki mundurów i broni używanej 106 lat temu.  Wystawa czynna będzie do 31 stycznia. 

(AL)

Fot. Julia Pluta  

Scroll to Top
Skip to content