W poniedziałek, 6 stycznia 2025 r. w Święto Trzech Króli w Gminie Włoszakowice i regionie leszczyńskim odbyło się wiele wydarzeń związanych z tym Świętem. Ponadto miały miejsce uroczystości upamiętniające Powstańców walczących i poległych ponad 100 lat temu w walce o odzyskanie niepodległości w Powstaniu Wielkopolskim.
Tak też było w Bukówcu Górnym. Jednak tam odbył się również pewien Koncert. Zapytacie: znowu? Przecież dopiero jakiś był! Tak, jak zapewne część z Czytelników pamięta, 30 listopada 2024 r. odbył się we Wsi Wielki Koncert z okazji wpisania Bukówca Górnego na Listę Krajowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. W wydarzenie zaangażowały się zespoły, grupy formalne i nieformalne oraz osoby indywidualne, których ciągła działalność pozwoliła na wpis Bukówca Górnego na Listę i otrzymanie tego wielkiego wyróżnienia dla całej bukówieckiej społeczności.
Zainteresowanie zorganizowanego wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury we Włoszakowicach Koncertem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów i zaangażowanych Bukówczan. Po listopadowym widowisku do organizatorów Koncertu zaczęły docierać pytania o możliwość powtórzenia występu dla tych, którzy nie mogli dotrzeć na zaplanowane tego dnia wydarzenie.
Dlatego jeszcze na początku grudnia ubiegłego roku – w porozumieniu z Wójtem Gminy oraz GOK – ustalono termin dodatkowego Koncertu, który przypadł właśnie na Święto Trzech Króli.
Koncert na Bis – bo tak został nazwany – zgromadził ponownie pełną salę – salę wiejską w Bukówcu Górnym, co bardzo ucieszyło występujących artystów, twórców rękodzieła i wszystkie zaangażowane osoby, oraz potwierdziło, że decyzja o ponownym Koncercie była właściwa.
W Koncercie udział wzięli oraz mocno się zaangażowali:
Stowarzyszenie MANU, Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz, Zespół Regionalny Nowe Lotko, Chór św. Cecylii, Kapela Dudziarska Manugi, Kapela Dudziarska Ignysie, Kapela Dudziarska Nowe Lotko, Izabela Gbór, Jerzy Sowijak, Paweł Apolinarski.
Zofia Dragan – Prezes Stowarzyszenia Bukówczan MANU, przywitała przybyłych Gości oraz wygłosiła kilka zdań, które u wielu spowodowały wzruszenie a u niektórych także uronienie łezki w oku mówiąc o tym, że jeśli nasi Powstańcy patrzą dziś na tradycje, kulturę, język, tańce i śpiewy, które dziś przedstawiane są na Koncercie, to na pewno myślą sobie, że warto było walczyć!
Koncert na Bis został wzbogacony dodatkowo na koniec o występ Chóru św. Cecylii z repertuarem kolędowym. Natomiast Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz miał jeszcze jeden powód do radości i świętowania, gdyż Redaktor Naczelna gazety ABC oraz portalu leszno24.pl – pani Lidia Matuszewska wraz z byłym, wieloletnim Redaktorem Naczelnym – panem Antonim Neczyńskim wręczyli na ręce kierowniczki Zespołu – pani Małgorzaty Woźnej – symboliczną okładkę pierwszego w 2025 r. numeru gazety ABC. Okazją do tego była wiadomość, że Zespół został uhonorowany przez Redakcję tygodnika tytułem LUDZIE ROKU 2024 roku!
Swoją drogą tak się składa, że co 2 lata tym laurem zostaje uhonorowany ktoś z naszej Gminy. W 2022 r. bowiem, człowiekiem roku została inicjatorka i reżyserka całego Koncertu z okazji wpisania Bukówca Górnego na Listę Krajowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, właśnie pani Zofia Dragan.
Tekst: Antoni Samol