Gminny Ośrodek Kultury Włoszakowice

Wyróżnione

Aktualności, Wyróżnione

Wielkopolski Turniej Śpiewaczy

26 października odbył się w Czempiniu Wielkopolski Turniej Śpiewaczy w ramach XLVII Wielkopolskiego Święta Pieśni i Muzyki. W tegorocznym konkursie udział wzięło 13 zespołów z różnych części województwa wielkopolskiego. Występy zespołów oceniało jury w znamienitym składzie: dr hab. Małgorzata Podzielny (kierownik Katedry Edukacji Muzycznej, doktor habilitowany sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura), dr Alicja Szeluga (dyrygent Chóru Skowronki Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu) oraz mgr Andrzej Słowikowski (były dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Lubinie, muzyk-pedagog, aranżer i kompozytor, dyrygent chóralny). Jury zwracało uwagę na kilka niezwykle ważnych elementów, takich jak: intonacja, harmonia, kultura dźwięku, tempo, rytm, artykulacja słowna i muzyczna oraz dobór repertuaru i jego wartość artystyczna. Na tej podstawie przyznawało brązowe, srebrne i złote pasma oraz nagrody specjalne. Brązowe Pasmo otrzymały: Chór Męski im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic, Zespół Pieśni „Turewianki” z Turwi, Stowarzyszenie Chór Męski „Arion” w Kościanie, Chór „Hejnał” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wijewie oraz Towarzystwo Śpiewu „Harmonia” ze Śmigla.  Srebrne Pasmo otrzymały: Chór Świętej Cecylii z Bukówca Górnego, Koło Śpiewu im. Bolesława Dembińskiego z Miejskiej Górki, Chór „Consensus” przy Centrum Kultury w Książu Wielkopolskim oraz Chór Kameralny „Armia Świętego Jerzego” z Poznania. Złote Pasmo oraz Grand Prix Narodowego Centrum Kultury otrzymał Chór Męski „Kompania Druha Stuligrosza”. Chór Świętej Cecylii z Bukówca Górnego otrzymał również Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w kwocie 1.500 zł za najlepsze wykonanie utworu inspirowanego muzyką ludową. W tym wypadku był to utwór „W bukówieckim polu”. Anna Zając

Aktualności, Wyróżnione

„Włoszakowicka Pocztówka” wyłoniona

Poniedziałek wcale nie musi być najgorszym dniem tygodnia. Przekonali się o tym zwycięzcy Konkursu fotograficznego „Włoszakowicka Pocztówka”, którzy 28 października w siedzibie Urzędu Gminy Włoszakowice odebrali zdobyte nagrody. Nagrody laureatom konkursu wręczył wójt gminy Włoszakowice Marek Wąsowicz. Poza nim w spotkaniu uczestniczyli również p.o. dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Zbigniew Frąckowiak oraz pracownica GOK Aleksandra Zabłocka. Pierwszą nagrodę w postaci aparatu Instax odebrała Magdalena Woźna za zdjęcie przedstawiające żaglówki na Jeziorze Dominickim. Drugą nagrodę w postaci bonu podarunkowego o wartości 150 zł do Empiku wywalczył nieobecny na spotkaniu Alan Apolinarski (zdjęcie mostku i fosy we włoszakowickim parku), natomiast trzecia nagroda w postaci bonu o wartości 100 zł powędrowała do Laury Nowackiej (mural na placu 21 Października we Włoszakowicach). Wszystkie powyższe zdjęcia trafią na pocztówkę z gminy Włoszakowice. Pozostałe przesłane na konkurs fotografie również mają szansę pojawić się na widokówce. Wszystkim uczestnikom jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy za pozytywny odbiór naszego konkursu! A.A.

Aktualności, Wyróżnione

Październikowe zwiedzanie pałacu zakończone

W każdą niedzielę października Pałac Sułkowskich we Włoszakowicach otwierał się na zwiedzających. Łącznie w jego zwiedzaniu uczestniczyło prawie 200 osób z całej okolicy. Tajemnice pałacu „wbrew prawidłom budownictwa i smaku wystawionego w trójkąt” przedstawiał Rafał Grygiel, prowadzący na Facebooku profil „Poznaj Historie”. Zwiedzający mogli zapoznać się m.in. z faktami i mitami dotyczącymi masonerii, historią Włoszakowic, działaniem fortepianu czy przeznaczeniem pałacowych podziemi. Dodatkowo zwiedzanym budynkiem była też sala widowiskowa GOK, która pełniła dawniej funkcję kościoła ewangelickiego i w której podziemiach znajduje się obecnie muzeum Karola Kurpińskiego. Wszystko zostało poparte uzupełniającymi materiałami graficznymi, a więc starymi zdjęciami i rycinami. Organizatorami zwiedzania byli gmina Włoszakowice, Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach oraz profil „Poznaj Historie”. A.A.

Aktualności, Wyróżnione

Słoneczny październik z „Naszym Jutrem”

Po deszczowym wrześniu tegoroczny październik rozpieszcza nas piękną słoneczną pogodą. To doskonały czas, by po jesiennym spacerze usiąść na kanapie z gorącą herbatą i zagłębić się w lekturze najnowszego, październikowego numeru „Naszego Jutra”. W najnowszym wydaniu miesięcznika m.in.: Udanej lektury i przyjemnej jesieni z „Naszym Jutrem”!

Aktualności, Wyróżnione

Rok akademicki 2024/2025 zainaugurowany

Ponad stu słuchaczy włoszakowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęło w piątek 27 września kolejny rok akademicki. Wykład inauguracyjny z tej okazji odbył się w sali widowiskowej GOK we Włoszakowicach. Zanim przystąpiono do właściwej części wykładu licznie zgromadzonych słuchaczy oraz zaproszonych gości powitał p.o. dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach Zbigniew Frąckowiak. Następnie wójt gminy Włoszakowice Marek Wąsowicz wręczył indeksy nowym studentkom. Do grona uczestników UTW dołączyły w tym roku: Elżbieta Kubica, Bernadetta Włodarska, Józefa Halaberda, Renata Mejza i Teresa Zalisz. Wykład inauguracyjny pt. „Profilaktyka onkologiczna pierwotna i wtórna – złote zasady postępowania” wygłosił prof. dr hab. Dawid Murawa z Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. Chirurg, onkolog, wykładowca akademicki, przedsiębiorca i menager zarządzający placówką medyczną opowiedział słuchaczom o zapobieganiu chorobom nowotworowym i dostępnych sposobach ich leczenia. Bezpośrednio po wykładzie odbyło się spotkanie organizacyjne UTW. Przypominamy, że Uniwersytet Trzeciego Wieku we Włoszakowicach działa od początku bieżącego roku. W ramach niego odbywają cotygodniowe zajęcia z różnych przedmiotów, w tym głównie z gimnastyki prozdrowotnej, języka angielskiego czy obsługi komputera. Stale prowadzony jest nabór nowych studentów powyżej 60. roku życia z terenu gminy Włoszakowice i okolic. A.A.

Aktualności, Wyróżnione

Kolejny sezon spotkań z podróżnikami

W ostatni wtorek września we włoszakowickiej sali widowiskowej GOK rozpoczął się kolejny sezon spotkań z podróżnikami. To już czwarta odsłona tego lubianego przez mieszkańców naszej gminy cyklu. Bohaterką wtorkowego spotkania była Ewa Wilczyńska-Saj. Podróżniczka opowiedziała o swojej wyprawie na Wyspę Wielkanocną i odbywającym się tam festiwalu Tapati Rapa Nui. Uczestnicy wykładu mogli posłuchać o historii wyspy, jej rdzennych mieszkańcach oraz ich zwyczajach. Nie zabrakło też opowieści o słynnych posągach Moai. Wszystko to zostało oczywiście poparte licznymi zdjęciami z podróży. Na zakończenie kwiaty podróżniczce wręczył p.o. dyrektor GOK Zbigniew Frąckowiak, dziękując jej za wystąpienie. Organizatorami spotkania byli tradycyjnie Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach oraz Stowarzyszenie Twórcze „Horyzonty” ze Wschowy. A.A.

Przewijanie do góry
Przejdź do treści