By krótko scharakteryzować tę imprezę można powiedzieć, że Tydzień Kultury Beskidzkiej to gigantyczne przedsięwzięcie odbywające się rokrocznie w Beskidach (Beskid Śląski, Żywiecki, Makowski, Międzygórze Jabłonkowskie i ich okolice), gdzie na siedmiu dużych estradach w: Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Ujsołach, Cieszynie i Oświęcimiu przez dziewięć kolejnych dni odbywają się kilkugodzinne koncerty muzyki i tańców ludowych z całego świata. W tych miejscowościach organizowane są również krótkie koncerty na rynkach i korowody zespołów. To wielkie międzynarodowe święto kultury ludowej. Cały region ożywa na czas tego barwnego folklorystycznego spotkania, przybywa też wielu turystów, którzy co roku przyjeżdżają tu po to, by oglądać popisy zespołów ludowych.
W tym roku przyjechały zespoły z Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Indonezji, Kolumbii, Litwy, Macedonii Północnej, Meksyku, Niemiec, Peru, Polski, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Tajwanu i Turcji. Podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej występowało blisko sto zespołów. Do tego kapele oraz ludowi śpiewacy i instrumentaliści. Prezentowane były wystawy sztuki ludowej, rękodzieła artystycznego, fotograficzne itp. Przygotowano też targi i jarmarki sztuki ludowej.
Organizatorzy starannie dobierają uczestników wydarzenia. Muszą to być zespoły dorosłe, które zaprezentują ciekawy, trwający nieprzerwanie, 45-minutowy program. Na scenie musi występować minimum 25 osób. Ze względu na prestiż i wyjątkowość imprezy co roku aplikuje dużo więcej zespołów niż organizatorzy zaproszą do udziału. Stąd bardzo ucieszyliśmy się, gdy okazało się, że jesteśmy jednym z wybrańców.
„Nowe Lotko” zaprezentowało się na scenach w Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Ujsołach. Występowaliśmy z widowiskiem tanecznym „Zabawa latowo”. Dodatkowo nasza kapela zagrała jeszcze koncert na małej scenie w Szczyrku oraz na potańcówce w Wiśle. Ciekawy był też nasz mały koncert na tarasie restauracji Kuflonka na Hali Skrzyczeńskiej, podobno najwyżej położonej restauracji w Polsce. Wjeżdżaliśmy tam gondolami i wystąpiliśmy razem z bardzo egzotycznym zespołem z Kolumbii.
Nasze trzy 45-minutowe koncerty były dużym wyzwaniem i przyniosły nam ogromną satysfakcję. Pełne widownie i brawa dodają skrzydeł!
Impreza nie miała charakteru konkursowego, jednak po każdym koncercie organizatorzy obdarowywali nas ciekawymi dyplomami i pamiątkami. My odwdzięczaliśmy się szytymi ręcznie bukówieckimi pupkami (lalkami) w stroju bukówieckim.
Bardzo dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy się zaprezentować na tej niezwykłej imprezie i przeżyć niezapomniane emocje:
- Gminnemu Ośrodkowi Kultury we Włoszakowicach i p. Pawłowi Borowcowi,
- Gminie Włoszakowice i wójtowi Markowi Wąsowiczowi,
- organizatorom Tygodnia Kultury Beskidzkiej, szczególnie Biuru Programowo-Artystycznemu TKB i dyrektor programowo-artystycznej TKB Magdalenie Koim.
Całemu Zespołowi, naszej kapeli dudziarskiej, tancerzom i solistom należą się wielkie gratulacje. Z całą pewnością rozsławiliśmy nasz Bukówiec, gminę Włoszakowice i Wielkopolskę.
Więcej informacji, w tym filmy z naszych występów, znajdziecie na Facebooku Zespołu Regionalnego „Nowe Lotko”. Niestety, mamy niewiele zdjęć, bo „kto żyw” był na scenie i nie było komu ich robić…
Ciekawostka: zespoły biorące udział w imprezie zostały poproszone o nakręcenie i przesłanie krótkich, minutowych filmików reklamowych. Nasz filmik okazał się hitem, ma ponad 33 tysiące odsłon, czyli kilkukrotnie więcej niż inne filmiki. Również możecie zobaczyć go na Facebooku.
Zofia Dragan