Gminny Ośrodek Kultury

Wielkopolski Turniej Śpiewaczy

26 października odbył się w Czempiniu Wielkopolski Turniej Śpiewaczy w ramach XLVII Wielkopolskiego Święta Pieśni i Muzyki. W tegorocznym konkursie udział wzięło 13 zespołów z różnych części województwa wielkopolskiego.

Występy zespołów oceniało jury w znamienitym składzie: dr hab. Małgorzata Podzielny (kierownik Katedry Edukacji Muzycznej, doktor habilitowany sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura), dr Alicja Szeluga (dyrygent Chóru Skowronki Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu) oraz mgr Andrzej Słowikowski (były dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Lubinie, muzyk-pedagog, aranżer i kompozytor, dyrygent chóralny).

Jury zwracało uwagę na kilka niezwykle ważnych elementów, takich jak: intonacja, harmonia, kultura dźwięku, tempo, rytm, artykulacja słowna i muzyczna oraz dobór repertuaru i jego wartość artystyczna. Na tej podstawie przyznawało brązowe, srebrne i złote pasma oraz nagrody specjalne.

Brązowe Pasmo otrzymały: Chór Męski im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic, Zespół Pieśni „Turewianki” z Turwi, Stowarzyszenie Chór Męski „Arion” w Kościanie, Chór „Hejnał” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wijewie oraz Towarzystwo Śpiewu „Harmonia” ze Śmigla. 

Srebrne Pasmo otrzymały: Chór Świętej Cecylii z Bukówca Górnego, Koło Śpiewu im. Bolesława Dembińskiego z Miejskiej Górki, Chór „Consensus” przy Centrum Kultury w Książu Wielkopolskim oraz Chór Kameralny „Armia Świętego Jerzego” z Poznania.

Złote Pasmo oraz Grand Prix Narodowego Centrum Kultury otrzymał Chór Męski „Kompania Druha Stuligrosza”.

Chór Świętej Cecylii z Bukówca Górnego otrzymał również Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w kwocie 1.500 zł za najlepsze wykonanie utworu inspirowanego muzyką ludową. W tym wypadku był to utwór „W bukówieckim polu”.

Anna Zając

Scroll to Top
Skip to content