Podczas spotkania Wiesław Piechocki, będący wybitnym lingwistą i autorem kilku publikacji, przedstawił swoje najnowsze działo pt. „Lustro mojego czasu”. W skrócie jest to książka zawierająca historię życia autora (w Polsce i na emigracji) oraz jego przemyślenia dotyczące aktualnej sytuacji społeczno-politycznej (z perspektywy obywatela naszego kraju i później emigranta). Poruszane w niej tematy, choć często niełatwe, opisywane są ze sporą dawką humoru i ironii. Można się było o tym przekonać w trakcie odczytywania fragmentów powieści, w którym – poza autorem – uczestniczyła również jego żona Małgorzata, autorka znajdujących się w książce ilustracji.
Choć spotkanie odbywało się w kameralnym gronie, to jego uczestnicy zadawali autorowi liczne pytania, uzupełniając swoją wiedzę na temat jego życia prywatnego i kariery zawodowej. Wśród słuchaczy obecni byli m.in. przewodniczący Rady Gminy Włoszakowice Kazimierz Kurpisz, radna powiatu leszczyńskiego Halina Florek (prywatnie przyjaciółka p. Piechockich) oraz właścicielka Folwarku Mila Maria Beczkiewicz.
Pod koniec swojego wystąpienia państwo Piechoccy otrzymali kwiaty od głównych organizatorów spotkania – prezesa Stowarzyszenia im. Andrzeja Krzyckiego Leszka Barszcza i jego żony Barbary Leszkowicz-Barszcz. Autor odwdzięczył się im książkami z osobistą dedykacją, które wręczył także innym osobom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia.
A.A.
***
Wiesław Piechocki – urodzony 6 listopada 1947 roku w Pyskowicach (Górny Śląsk). Studia romanistyczne i doktorat na Uniwersytecie Warszawskim (1965-1974). Praca na UW jako asystent do 1981 roku. W tym samym roku emigracja z żoną Małgorzatą i córeczką Kasią via Norwegia do Austrii, gdzie mieszka dotychczas. Praca zawodowa 1982-2012 w Księstwie Liechtenstein, gdzie w jedynym „Landesgymnasium” nauczał 30 lat po niemiecku francuskiego, łaciny i włoskiego. Później rok pracy w liceum szwajcarskim (miasto Buchs w kantonie Sankt Gallen). Obok pracy pedagogicznej, aktywność dziennikarska w prasie polonijnej (USA, Kanada, Austria i Szwajcaria) oraz w gazecie „Volksblatt” w Liechtensteinie (500 artykułów o kulturze, sztuce i historii). Autor kilku publikacji: „Rozmówki francuskie” (1979), „Wizja Polski” (1995, współautor z prof. Andrzejem Targowskim, USA), „Okolice” (2005, ilustracje córki Claudii) i „Lustro mojego czasu” (2021, ilustracje żony Małgorzaty). Prywatnie: żona Małgorzata (mgr), najstarsza córka Katarzyna (profesor, University of British Columbia, Vancouver, Kanada), średnia córka Claudia (mgr Uniwersytetu Wiedeńskiego), najmłodsza córka Julia (doktor Uniwersytetu w Salamance, Hiszpania).
Oprac. organizatorzy spotkania