Pierwsza, religijna część dożynek rozpoczęła się przed południem we włoszakowickim kościele, gdzie mszę świętą dziękczynną za żniwa celebrował ksiądz proboszcz Zbigniew Dobroń. Uczestniczyły w niej delegacje okolicznych rolników i pozostałych producentów żywności z wieńcem dożynkowym (skład delegacji: Jolanta Markiewicz, Artur Nowak, Klaudia Kuśnierek, przygotowanie wieńca: Renata Gawron i Ewa Szczerbal), chlebem upieczonym z tegorocznej mąki (skład: Malwina Gawron, Piotr Włodarczyk, Przemysław Nowak) oraz innymi darami ziemi. Podczas nabożeństwa dary te zostały poświęcone, a następnie złożone na ołtarzu. Liturgię uświetniły członkinie Parafialnego Chóru Pań „Mater Dei” oraz poczty sztandarowe reprezentujące miejscowe Kółko Rolnicze, Ochotniczą Straż Pożarną z Włoszakowic i Włoszakowickie Bractwo Kurkowe, które organizowało tego dnia coroczne Strzelanie Królewskie Żniwne.
Druga, świecka część uroczystości odbyła się już po południu na boisku bocznym w pobliskim parku. Zainaugurował ją festyn dożynkowy z licznymi atrakcjami skierowanymi głównie do najmłodszych uczestników. Firmy AnimaKids i Happy Kids przygotowały dmuchańce, gry i zabawy z animatorami, malowanie twarzy i wykonywanie warkoczyków oraz stoisko z watą cukrową i popcornem. Z kolei na dorosłych czekała kawiarenka prowadzona przez właścicieli pracowni rękodzielniczej „Gliniany Zakątek 8”.
Niemal równocześnie miał miejsce obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Regionalnego im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego. W jego trakcie delegacja rolników złożyła na ręce sekretarz gminy Włoszakowice Karoliny Chlebowskiej (reprezentującej wójta Roberta Kasperczaka) i przewodniczącego Rady Gminy Kazimierza Kurpisza wcześniej poświęcone wieniec i chleb. Nie zabrakło też rozdzielenia chleba wśród licznie zgromadzonej publiczności, którą tworzyli m.in.: poseł na Sejm RP Grzegorz Rusiecki, prezes Kółka Rolniczego Antoni Apolinarski oraz przedstawicielki włoszakowickiego Koła Gospodyń Wiejskich (odpowiedzialne za dekorację sceny).
W bogatym programie artystycznym imprezy, poza śpiewami i tańcami bukówieckiego Zespołu Regionalnego, znalazły się też występy trzech innych grup artystów. Popisy w stylu regionalnym kontynuowała Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca w składzie: Michał Mocek (skrzypce), Wojciech Wojciechowski (dudy) i Zbigniew Kasperski (skrzypce). Następnie zaprezentował się zespół współtworzony przez okolicznych muzyków, w tym Katarzynę Kaczmarek, Sabinę Michalak, Paulinę Janurę, Amelię Golińską i Bartosza Grygiela (śpiew) oraz Mariusza Kowalczyka, Roberta Misiaka, Pawła Hemmerlinga, Tomasza Tomczaka, Magdalenę Nowacką, Julię Bajon i Martynę Bajon (instrumenty), w koncercie „Nic dwa razy” obfitującym w niezapomniane polskie piosenki z dawnych lat. Na zakończenie panowie Jakub Wierzbicki, Wiesław Markowski, Krzysztof Grajczak, Mirosław Kurek i Mariusz Łuczak z zespołu Krawczyk Show wykonali największe przeboje jednego z najpopularniejszych polskich piosenkarzy Krzysztofa Krawczyka.
Za nagłośnienie drugiej części dożynek odpowiadała firma Soundproduction Dariusz Wandolski i Wojciech Białasik. Obrzęd dożynkowy i koncerty poprowadził dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach (obok gminy Włoszakowice głównego organizatora wydarzenia) Paweł Borowiec.
A.A.