Gminny Ośrodek Kultury

Nastrojeni na tradycje – czyli tradycje kulturowe Bukówca Górnego

W miniony weekend jedna z wiosek należących do naszej Gminy uroczyście świętowała wpis swoich Tradycji kulturowych na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Była to już trzecia rocznica wpisu. Mowa tu oczywiście o Bukówcu Górnym, który wśród lokalnej społeczności słynie z długotrwałej tradycji pielęgnowania zwyczajów i obrzędów, gwary, metod gospodarowania, strojów, form rozrywki ect.

W związku z tym wydarzeniem w sobotę na bukówieckiej Sali Wiejskiej odbył się koncert przygotowanym przez bukówieckie Zespoły, których repertuar to właśnie pieśni, muzyka i tańce wpisane na Listę: Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz, Zespół Regionalny NOWE LOTKO, Kapela Dudziarska MANUGI, Kapela Zespołu NOWE LOTKO, Kabaret DZIURA oraz Chór św. Cecylii. Równocześnie z koncertem uczestnicy mogli podziwiać wystawę okolicznościową prezentującą kolejne elementy wpisu na Krajową Listę m.in. sztukę ludową, stroje regionalne, tradycje hodowli i użytkowania koni.


Uroczystość rozpoczęło odsłonięcie tablicy z dokumentem o wpisie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, wykonanej przez Jerzego Sowijaka. Ramę stanowią piękne płaskorzeźby przedstawiające elementy wpisu. Odsłonięcia dokonali wójt naszej gminy Marek Wąsowicz oraz senator RP Wojciech Ziemniak. Następnie rozpoczął się półtoragodzinny koncert wypełniony muzyką dudziarską, bukówieckimi śpiewkami i tańcami, zwyczajami i gwarą. Na scenie momentami występowało niemal 90 artystów! Zwieńczeniem koncertu były stojące owacje 400 osobowej widowni. Więcej informacji o wydarzeniu w grudniowym wydaniu Naszego Jutra.

Dla ciekawskich:

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego, tworzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa od 2013 roku, jest jednym ze sposobów na ochronę i promocję polskich tradycji, przekazów ustnych, zwyczajów, obrzędów czy wiedzy związanej z rzemiosłem. Decyzję o wpisie podejmuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek grup, wspólnot i organizacji pozarządowych, czyli Depozytariuszy danego elementu dziedzictwa, na podstawie rekomendacji Rady ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Dominiki Błaszak

Scroll to Top
Skip to content