Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym sprawowaną przez księdza proboszcza Macieja Jankowiaka, którą poprzedziły modlitwa i zapalenie zniczy przez Zespół na pobliskim cmentarzu na grobach założycielki, a obecnie patronki, Anny Markiewicz, oraz nieżyjących członkiń i członków Zespołu.
Kierownik Zespołu Małgorzata Woźna zaprezentowała, siłą rzeczy w wielkim skrócie, jego 60-letnie dokonania (zob. informację poniżej). Zespół przygotował także okolicznościową wystawkę poświęconą swoim imponującym sukcesom oraz specjalną jubileuszową broszurę.
W czasie uroczystości nie zabrakło życzeń od gminnych i powiatowych władz samorządowych, przedstawicieli wszystkich bukówieckich organizacji społecznych i stowarzyszeń oraz licznych przyjaciół Zespołu, których składanie poprzedzone zostało krótkim występem Zespołu-Jubilata.
W imieniu Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach, który jest instytucją patronacką wobec Zespołu, p.o. dyrektor Paweł Borowiec skierował na ręce pani kierownik list gratulacyjny, w którym napisał m.in.: Biorąc pod uwagę wybitność dokonań artystycznych Zespołu i Jego Kapeli Dudziarskiej – poświadczoną na przestrzeni wszystkich tych 60. lat licznymi bardzo prestiżowymi nagrodami z Nagrodą Oskara Kolberga na czele – a także fakt, że prowadząca Zespół pierwsze 36 lat Anna Markiewicz świadomie nawiązywała do przedwojennych tradycji bukówieckiego Koła Włościanek, nie będzie w żadnym razie przesadą stwierdzenie, że dzięki Waszej 60-letniej działalności wspaniałe bukówieckie tradycje folklorystyczne znalazły najtrwalszy, najpełniejszy i najdoskonalszy wyraz, stając się dla kolejnych mieszkańców Wsi nie tylko drogocenną pamiątką, ale także inspirującym zobowiązaniem do twórczego uczestnictwa w kulturze i życiu społecznym Wsi i Gminy.
Dziękujemy, że dzięki między innymi Waszemu zaangażowaniu i dobrej woli więcej jest wokół nas tego piękna, które tkwi w kultywowaniu tradycyjnego języka, zwyczaju i ceremonii.
Jubileusz zwieńczyła wspólna zabawa taneczna „do białego rana”.
W czasie mszy, w drodze z kościoła na salę oraz w czasie występów w sali Zespołowi cały czas towarzyszyła i przygrywała Kapela Dudziarska „Manugi”.
***
Krótka historia Zespołu Regionalnego im. Anny Markiewicz
Powstał w lipcu 1964 r. z inicjatywy Anny Markiewicz, kontynuując tradycje folklorystyczne przedwojennego Koła Włościanek Marii Poloch. Obok Chóru Męskiego jest najstarszym zespołem artystycznym w gminie Włoszakowice. W sumie w ciągu prawie 60 lat istnienia Zespół dał ponad 650 występów, w tym blisko 80 w formie widowisk obrzędowych, a członkami Zespołu w tym okresie było ponad 60 osób.
Wystąpił na głównych festiwalach i konkursach regionalnych, międzyregionalnych i ogólnopolskich, często zdobywając tytuł laureata lub Grand Prix.
Najważniejsze sukcesy Zespołu:
- I miejsce na IV Wojewódzkim Przeglądzie Folkloru w Poznaniu w 1969 r.,
- Nagroda im. Oskara Kolberga na Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej w Płocku w 1979 r.; powyższą nagrodę, która uchodzi za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w środowisku osób zajmujących się kulturą tradycyjną, uzyskali także: założycielka Zespołu Anna Markiewicz w 1996 r. i przygrywająca Zespołowi Kapela Dudziarska Manugi w 2006 r.,
- występy w Sali Kongresowej w Warszawie (1987) oraz w Filharmonii Narodowej (1992),
- laureat Wojewódzkiego Przeglądu Folklorystycznego w Pobiedziskach (2005), Gnieźnie (2007) i Nowym Tomyślu (2009),
- w 2009 r. i 2011 r. Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie,
- w 2010 r. daje rekordową liczbę 26. występów, włącza się m. in. w uroczyste obchody 800-lecia wsi Bukówiec Górny oraz występuje na XXV Konkursie Kapel Dudziarskich w Bukówcu Górnym, którego jest współorganizatorem,
- w 2014 r. Zespół uczestniczy w IX Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach, zdobywając I nagrodę,
- wielokrotny laureat Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie, m.in. uhonorowany dyplomem specjalnym w uznaniu wybitnych dokonań artystycznych za występy „pozbawione fałszu, udawania i gry na pokaz”.
Obecnie zespół liczy 21 osób.
(pb.), zdj. A. Marciniak
(pb), zdj. A. Marciniak