Zmarł Andrzej Wiza

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że 14 lipca br. w Poznaniu w wieku 89 lat zmarł Andrzej Wiza (rodowity poznaniak) – śpiewak i reżyser, związany przez wiele lat z gminą Włoszakowice jako wybitny promotor twórczości Karola Kurpińskiego.

Andrzej Wiza śpiewa w Pałacu Sułkowskich we Włoszakowicach

Począwszy od drugiej połowy lat 50. był Andrzej Wiza śpiewakiem-solistą w teatrach muzycznych w Poznaniu, Szczecinie, Gdyni i Lublinie. W latach 1980-1984 pełnił z kolei funkcję dyrektora Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Od lat 80. był członkiem, a później wieloletnim wiceprezesem zarządu Towarzystwa Muzycznego im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach. W 1999 roku powołał do życia konkursy wokalne w ramach włoszakowickich Ogólnopolskich Konkursów Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego. Był kierownikiem artystycznym i jurorem wszystkich siedmiu edycji tego konkursu, a także konsekwentnym promotorem twórczości wokalnej Kurpińskiego jako obowiązkowej pozycji repertuarowej w ramach rywalizacji.

W latach 2001-2015 doprowadził do kilkukrotnego wystawienia we Włoszakowicach i w Bukówcu Górnym oper Karola Kurpińskiego w profesjonalnym wykonaniu artystów scen operowych Poznania, Wrocławia i Warszawy („Zamek na Czorsztynie”, „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” i „Jan Kochanowski”; dwie pierwsze również reżyserował). Poza tym wielokrotnie koncertował jako solista wraz z innymi uznanymi artystami poznańskiego środowiska artystycznego oraz prowadził jako konferansjer liczne koncerty dla mieszkańców gminy Włoszakowice.

Więcej o Andrzeju Wizie: www.gok.wloszakowice.pl/przyjaciele-wloszakowic.

Pogrzeb śp. Andrzeja Wizy odbędzie się w piątek 22 lipca o godz. 12.00 na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu.

Cześć Jego pamięci!

(pb)