XXVI Konkurs „Mówimy Gwarą” za nami

27 listopada w Bukówcu Górnym odbyła się XXVI edycja Konkursu „Mówimy Gwarą”. Można powiedzieć, że po wielu latach konkurs ten „wrócił do źródeł” – ze względu na remont sali wiejskiej odbył się tam, gdzie odbywał się początkowo, czyli w salce szkolnej bukówieckiej szkoły. Z konieczności był więc imprezą zamkniętą, a na widowni zasiedli tylko opiekunowie, niektórzy rodzice, zaproszeni goście i oczywiście uczestnicy.

W tym roku w konkursie wystartowało 25 uczestników, którzy rywalizowali ze sobą w czterech kategoriach: Stare Stare Wróble (uczniowie szkół ponadpodstawowych), Stare Młode Wróble (uczniowie szkół podstawowych, laureaci pierwszych trzech miejsc z poprzednich konkursów), Szaranki (laureaci dalszych miejsc w poprzednich konkursach) oraz Szczawiki (debiutanci w konkursie). Ich poczynania oceniało czteroosobowe jury w składzie: Justyna Kobus, Maria Kubiak, Maria Rozwalka i Małgorzata Woźna. Teksty konkursowe były świetne i bardzo dobrze wykonane, przez co publiczność (choć nieliczna) bawiła się doskonale. Dotykały one bardzo różnych tematów, począwszy od spraw sportu, przez wyjazdy na targ, obchodzenie imienin, problemy dorastania i seriale, a na kłopotach z węglem kończąc. Młodsze dzieci często wygłaszały wiersze, niejednokrotnie będące przekładem z „polskiego na nasze” (czyli na gwarę), takie jak chociażby „Żaba”, „Zoo” czy „Samochwała” Jana Brzechwy. Poziom okazał się niezwykle wysoki i wyrównany, przez co niełatwo było wyłonić zwycięzców.

Podczas przerwy na obrady jury można było wypić kawę i zjeść ciasto upieczone przez mamy bukówieckich uczestników. Była też okazja do rozmowy – chociażby z gośćmi konkursu: sekretarz gminy Włoszakowice Karoliną Chlebowską, dyrektorem Samorządowego Ośrodka Kultury w Święciechowie Markiem Tulewiczem czy dialektologiem prof. dr hab. Jerzym Sierociukiem.

Konkurs zakończył się ogłoszeniem wyników i ceremonią wręczenia nagród. Nagrody były finansowe, ufundowane przede wszystkim przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (które już od kilku lat współfinansuje konkurs). Tradycyjnie nagrodę ufundował też Kabaret Dziura. Ponadto wszyscy uczestnicy, instruktorzy i autorzy tekstów otrzymali kubki termiczne z logiem konkursu ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach oraz Stowarzyszenie Bukówczan MANU. Właśnie to Stowarzyszenie oraz Fundacja PRO-IDEA Dominika Maya od lat są organizatorami gwarowych zmagań.

Pełne wyniki konkursu prezentujemy poniżej.

Kategoria Stare Stare Wróble:

I miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 200 zł – Jagna Knapp z Krobi (nagroda ufundowana przez Kabaret Dziura) oraz Julia Konieczna z Bukówca Górnego (nagroda ufundowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

II miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 170 zł – Marcelina Urbańska z Krobi (MKiDN) oraz Zuzanna Dolata z Krobi (MKiDN)

Kategoria Młode Stare Wróble:

I miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 200 zł – Monika Nowak z Krobi (MKiDN) oraz Emilia Nowak z Krobi (MKiDN)

II miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 170 zł – Igor Karpowicz ze Święciechowy (MKiDN), Maja Włodarczyk z Krobi (MKiDN) oraz Liliana Musielak ze Święciechowy (MKiDN)

III miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 150 zł – Dobrochna Marcinek z Bukówca Górnego (MKiDN) oraz Zofia Szymaniak z Bukówca Górnego (MKiDN)

Kategoria Szaranki:

I miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 200 zł – Antoni Huchrak z Krobi (MKiDN)

II miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 170 zł – Alicja Włodarczyk z Krobi (MKiDN), Wiktor Mierzyński z Bukówca Górnego (MKiDN) oraz Maja Małecka ze Święciechowy (MKiDN)

III miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 150 zł – Zuzanna Kaczmarek z Bukówca Górnego (MKiDN), Lena Kołodziejczyk ze Święciechowy (MKiDN) oraz Gabriela Śląska ze Święciechowy (MKiDN)

Kategoria Szczawiki:

I miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 200 zł – Ryszard Wołos z Krobi (MKiDN)

II miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 170 zł – Krzysztof Kaczmarek ze Święciechowy (MKiDN), Mateusz Tulewicz ze Święciechowy (MKiDN) oraz Marta Jakubowska z Bukówca Górnego (MKiDN)

III miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 150 zł – Adam Małecki ze Święciechowy (MKiDN), Oliwia Szuczyńska ze Święciechowy (MKiDN) oraz Julia Zielonarska ze Święciechowy (MKiDN)

Z. Dragan

Galeria