Włoszakowice Karola Kurpińskiego

Z okazji przypadającej 6 marca 237. rocznicy urodzin Karola Kurpińskiego publikujemy filmik przedstawiający najważniejsze miejsca we Włoszakowicach związane z kompozytorem oraz zawierający jedno z jego dzieł.

Co warte podkreślenia, szczególnie w tych dniach, motywem muzycznym, na którym oparto wykonywany utwór Karola Kurpińskiego, czyli IX Wariacji (rok powstania 1821), jest dumka ukraińska. Kurpiński poznał ją w czasie pobytu na dworze Feliksa Polanowskiego w nieistniejącej już dziś miejscowości Moszków koło miasta Sokal w obwodzie lwowskim, gdzie przebywał w charakterze drugiego skrzypka tamtejszej kapeli dworskiej w latach 1800-1808.

Wykonawcą utworu jest Jakub Chwastyniak, obecnie uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu (portret patrona szkoły widać w nagraniu za fortepianem) w klasie prof. Małgorzaty Jasińskiej oraz dwukrotny laureat włoszakowickiego Konkursu Polonezów. Już 20 maja br. zagra on swój recital solowy w Sali Trójkątnej Pałacu Sułkowskich, na otwarcie 1. Konkursu Muzyki Instrumentalnej im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach.

Jeszcze raz dziękujemy młodemu pianiście i jego ojcu Robertowi Chwastyniakowi za współpracę i realizację nagrania. Wykonanie utworu nagrano w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu.

A.A.

Media