Uroczystości dożynkowe we Włoszakowicach

W ostatni weekend sierpnia uroczystości dożynkowe zawitały do parafii pw. Świętej Trójcy we Włoszakowicach. W tym roku wyjątkowo zostały one podzielone na dwa dni.

Pierwszego dnia dożynek, a więc w sobotę 27 sierpnia, we włoszakowickim kościele odbyła się msza święta dziękczynna za żniwa, którą odprawił ksiądz proboszcz Zbigniew Dobroń. Uczestniczyły w niej delegacje reprezentujące okolicznych rolników, producentów pomidorów i pieczarek oraz pszczelarzy z wieńcem dożynkowym, chlebem upieczonym z tegorocznej mąki  oraz innymi darami ziemi. W trakcie nabożeństwa dary te zostały poświęcone, a następnie złożone na ołtarzu. Wszystko w obecności wójta gminy Włoszakowice Roberta Kasperczaka oraz pocztu sztandarowego reprezentującego miejscowe Kółko Rolnicze. Ponadto mszę uświetnił koncert Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją Macieja Wielocha, którego członkowie odbywali w minionym tygodniu swoje coroczne warsztaty muzyczne w sąsiednim Boszkowie-Letnisku.

Następnego dnia, w niedzielne popołudnie 28 sierpnia, przed Pałacem Sułkowskich miała miejsce druga część dożynek. Stanowił ją koncert dożynkowy będący ostatnim koncertem zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach w ramach letniego cyklu. Na samym początku Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego wraz z Kapelą Dudziarską Manugi zaprezentował tradycyjny obrzęd dożynkowy składający się z mieszanki przyśpiewek i tańców ludowych. Jednocześnie starostwie dożynek złożyli na ręce wójta Roberta Kasperczaka i przewodniczącego Rady Gminy Włoszakowice Kazimierza Kurpisza poświęcone dzień wcześniej wieniec (skład delegacji: Krzysztof Apolinarski, Katarzyna Apolinarska, Klaudia Kuśnierek, przygotowanie wieńca: Renata Gawron i Ewa Szczerbal) i chleb (skład: Malwina Gawron, Przemysław Nowak, Piotr Włodarczyk). Później nastąpiło rozdzielenie świeżo rozkrojonego bochenka wśród publiczności koncertu, w którym uczestniczyli również prezes Kółka Rolniczego Antoni Apolinarski oraz członkinie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich (odpowiedzialne też za przygotowanie dekoracji dożynkowej). Poza tym na widowni zasiadali m.in.: sekretarz gminy Karolina Chlebowska, ksiądz Zbigniew Dobroń, radni gminy oraz Maciej Skorupiński – syn pochodzącego z Włoszakowic kompozytora Mariana Skorupińskiego.

Marian Skorupiński był zresztą jedną z głównych postaci dalszej części koncertu. Skomponowane przez niego piosenki, w jazzowo-swingującym stylu, wykonali włoszakowiccy wokaliści i instrumentaliści, w tym: Katarzyna Kaczmarek, Katarzyna Józefczak, Halina Kaczmarek, Julia Bajon, Martyna Bajon, Łukasz Maszota, Victor Lis i Mariusz Kowalczyk. W dalszej kolejności na scenie wystąpiła gwiazda popołudnia, czyli Warszawska Orkiestra Instrumentalna w składzie: Kamil Zwoliński, Lena Nowak, Jakub Fedak, Łukasz Owczynnikow, Mateusz Kowalski, Krzysztof Baranowski i Gabriela Mościcka. Zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu zaprezentował piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, a także wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego oraz Karasińskiego i Kataszka. Nie zabrakło więc wzruszających walców, namiętnych tang, skocznych polek, porywających foxtrotów, rumb i slowfoxów, które dosłownie porywały do tańca.

O nagłośnienie dwóch pierwszych części koncertu zadbała firma Soundproduction Dariusz Wandolski i Wojciech Białasik, natomiast za realizację dźwięku przy występie orkiestry odpowiadał Maciej Barański. Koncert poprowadził dyrektor GOK Włoszakowice Paweł Borowiec. Poza Gminnym Ośrodkiem Kultury w organizację uroczystości włączyli się również włoszakowickie Kółko Rolnicze i Koło Gospodyń Wiejskich oraz parafia pw. Świętej Trójcy we Włoszakowicach.

A.A., zdj. N.K., A.A.