Wydrukuj tę stronę

Święto plonów w Bukówcu Górnym

Tradycyjnie w przedostatnią niedzielę sierpnia zakończenie żniw świętowali rolnicy i inni producenci żywności z Bukówca Górnego. W tym roku bukówieckie dożynki wyjątkowo składały się tylko z dwóch części.

Pierwsza z nich obejmowała mszę świętą dziękczynną za żniwa w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Marcina Biskupa, którą celebrował nowy proboszcz parafii ksiądz Maciej Jankowiak. W trakcie nabożeństwa delegacje rolników i pozostałych producentów żywności złożyły na ołtarzu wieniec dożynkowy, chleb upieczony z tegorocznej mąki i inne dary ziemi. Mszę uświetniły ponadto przemowa sołtysa Bukówca Tadeusz Malepszego oraz obecność pocztów sztandarowych reprezentujących miejscowe organizacje społeczne. Nie zabrakło też wójta gminy Włoszakowice Roberta Kasperczaka, który uczestniczył w rozdzielaniu chleba wśród wychodzących ze świątyni wiernych.

Drugą część dożynek stanowił oczywiście korowód dożynkowy ulicami wsi. Jak to bywa w Bukówcu był on wyjątkowo okazały i liczny. Poza zaprzęgami konnymi i maszynami rolniczymi brały w  nim udział również zabytkowe samochody. W bryczkach, obok wymienionych wcześniej osób, zasiadali m.in. przewodniczący Rady Gminy Włoszakowice Kazimierz Kurpisz oraz sekretarz gminy Karolina Chlebowska.

Niewątpliwym urozmaiceniem przejazdu była możliwość podziwiania pomysłowych dekoracji przygotowanych przez mieszkańców wsi. Warto podkreślić, że podobne dekoracje przygotowali też mieszkańcy innych miejscowości, w których odbywały się ostatnio dożynki.

A.A.

Galeria