Sukces Zespołu Wokalnego „Melodia”

6 listopada w sali widowiskowej Rawickiego Domu Kultury odbył się III Wielkopolski Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Rawickiego Korpusu Kadetów. Naszą gminę reprezentowały na nim dwa włoszakowickie chóry – Chór Męski im. Karola Kurpińskiego pod dyrekcją Mariusza Kowalczyka oraz Zespół Wokalny „Melodia” prowadzony przez Mariolę Jagodzik. Występ drugiego z nich zakończył się sporym sukcesem.

Do Rawicza dotarły 23 zespoły z całej Wielkopolski, które rywalizowały ze sobą w dwóch kategoriach – chórów szkolnych (13 chórów) oraz chórów dorosłych i zespołów śpiewaczych (10 zespołów). Wszystkie zaprezentowały po 3-4 pieśni o tematyce patriotycznej i żołnierskiej. Występy wnikliwie obserwowało i oceniało konkursowe jury (w składzie: prof. Anna Janosz, prof. Alicja Szeluga i mgr Andrzej Słowikowski), które obradowało jeszcze przez długi czas po zakończeniu prezentacji. W międzyczasie z wiązanką pieśni patriotycznych wystąpiła Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo, a zespół z Bronikowa zaprosił wszystkich do spontanicznej biesiady.

W końcu przyszedł czas na długo oczekiwane ogłoszenie wyników. Okazało się, że w kategorii chórów dorosłych i zespołów śpiewaczych pierwsze miejsce zdobył włoszakowicki Zespół Wokalny „Melodia”. Zwycięstwo przyniosły mu utwory: „Niebieska chusteczka”, „Za Niemen” i „Witaj orle” (ostatni to polonez Karola Kurpińskiego).

Warto podkreślić, że to pierwszy tak znaczący sukces w historii „Melodii”, dlatego tym bardziej gratulujemy członkiniom zespołu i jego dyrygentce!

Organizatorami konkursu byli Wielkopolski Związek Chórów i Orkiestr w Lesznie, Starostwo Powiatowe w Rawiczu i Dom Kultury w Rawiczu. Konkurs odbywał się pod patronatem Narodowego Forum Muzyki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: posłowie na Sejm RP Jan Dziedziczak i Wiesław Szczepański oraz kpt. Tomasz Becela z WKU w Lesznie.

KAMA, M.J., A.A., zdj. I. Rogacki