Sukces Kapeli „Nowe Lotko” w Kazimierzu

W dniach 23-26 czerwca Kapela „Nowe Lotko” z Bukówca Górnego, działająca przy tamtejszym zespole regionalnym o tej samej nazwie, uczestniczyła w 56. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Mimo sporej konkurencji w postaci 650 muzyków z całej Polski tworzących 130 kapel i grup śpiewaczych, bukówczanie zajęli miejsce na podium w swojej kategorii (kapele).

Bukówiecka kapela występowała w składzie Rafał Zając (skrzypce podwiązane) i Michał Umławski (dudy wielkopolskie). Przesłuchania festiwalowe trwały dwa i pół dnia, a oceniało je jury złożone z największych autorytetów muzyki ludowej (etnomuzykologów i muzykologów) z przewodniczącym prof. drem hab. Janem Adamowskim na czele. Ostatecznie członkowie komisji postanowili przyznać reprezentantom naszej gminy bardzo wysokie trzecie miejsce.

Warto wspomnieć, że festiwalowi towarzyszyły targi sztuki ludowej, pokazy, warsztaty oraz potańcówki do muzyki granej na żywo przez kapele ludowe. Do tańca z powodzeniem przygrywała również nasza kapela, która przy okazji „zjednoczyła” się z innymi dudziarzami z Wielkopolski.

Gratulujemy Kapeli „Nowe Lotko” udanego wyjazdu i występu oraz życzymy kolejnych sukcesów w przyszłości!

Z. Dragan, A.A.