Srebrny Jubileusz Konkursu Gwarowego

W niedzielę 14 listopada w Bukówcu Górnym odbył się jubileuszowy, XXV Konkurs „Mówimy Gwarą”. Odbył się w warunkach „prawie normalnych”, zważywszy na naszą covidową rzeczywistość.

Dopisali uczestnicy i widzowie, dopisały humory, choć nie zabrakło też komplikacji. Ze względu na objęcie kwarantanną w ostatniej chwili zamiast Kapeli Kotkowiacy ze Zbąszynia zagrała Kapela EKA z Gostynia. Kwarantanną zostało też objętych 4 z 23 uczestników konkursu (z czego dwojgu udało się jeszcze nagrać filmiki).

Uczestnicy tegorocznego konkursu mieli od 8 do 22 lat i rywalizowali ze sobą w czterech kategoriach (przydzielonych na podstawie stopnia zaawansowania). Tematyka wygłaszanych przez nich tekstów, przygotowanych przez opiekunów i instruktorów (w tym Magdalenę Andrzejewską z Krobi i Zofię Dragan z Bukówca Górnego), jak zawsze była nader różnorodna i dotyczyła m.in. problemów sąsiedzkich, gotowania, polityki, bajek i plotek. Poziom rywalizacji okazał się niezwykle wysoki i wyrównany, niełatwo więc było wyłonić zwycięzców.

Podczas gdy jury (w składzie: dr hab. Justyna Kobus, mgr Maria Kubiak, mgr Dominika Woźna i Maria Rozwalka) obradowało, można było zajrzeć do kawiarenki i spróbować pysznego ciasta przygotowanego przez członków bukówieckiego Zespołu Regionalnego „Nowe Lotko” i ich mamy. Można było również wziąć udział w konkursie dla publiczności i spróbować „przetłumaczyć” słowa: blachyrka, glizda, fónglować, pokiecany i pyntołek. Wśród jego uczestników rozlosowano nagrody ufundowane przez sponsorów, a cały dochód ze sprzedaży kuponów konkursowych organizatorzy przeznaczyli na pomoc dla Marysi z Brenna.

Pełne wyniki XXV Konkursu „Mówimy Gwarą” przedstawiamy poniżej.

Kategoria Stare Stare Wróble

I miejsce – Jagna Knapp z Krobi

Kategoria Młode Stare Wróble

I miejsce – Julia Konieczna z Bukówca Górnego

II miejsce – Julia Majorek z Bukówca Górnego, Kaja Majorek z Bukówca Górnego, Joanna Ratajczyk z Krobi

III miejsce – Igor Karpowicz ze Święciechowy, Emilia Nowak z Krobi, Monika Nowak z Krobi

IV miejsce – Dobrochna Marcinek z Bukówca Górnego, Luiza Małecka z Bukówca Górnego, Julia Halasa ze Święciechowy, Liliana Musielak ze Święciechowy

V miejsce – Stanisław Czubała ze Święciechowy, Józef Pietrucha ze Święciechowy

Kategoria Szaranki

I miejsce – Zofia Szymaniak z Bukówca Górnego

Kategoria Szczawiki

I miejsce – Antoni Huchrak z Krobi

II miejsce – Wiktor Mierzyński z Bukówca Górnego, Lena Kołodziejczyk ze Święciechowy

III miejsce – Zuzanna Kaczmarek z Bukówca Górnego, Maja Małecka ze Święciechowy, Gabriela Śląska ze Święciechowy

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody pieniężne oraz poduszki-jaśki z napisami gwarowymi. W ich wręczeniu uczestniczyli zasiadający na widowni goście honorowi, w tym: wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak, przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Kurpisz, sołtys Bukówca Górnego Tadeusz Malepszy oraz prof. dr hab. Jerzy Sierociuk z Pracowni Dialektologicznej Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.

Po raz czwarty konkurs był współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspomogli go także sponsorzy: Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach, Bank Spółdzielczy we Włoszakowicach, Kabaret Dziura oraz sołtys i Rada Sołecka Bukówca Górnego. Upominki i nagrody rzeczowe przekazali lub wsparcia organizacyjnego udzielili: firma Werner Kenkel Sp. z o.o., Radio Elka, firma Folplast z Kościana, sklepy Max Elektro i Wodstal z Włoszakowic oraz Katarzyna Radke z Bukówca Górnego. O właściwe nagłośnienie wydarzenia zadbała firma Soundproduction Dariusz Wandolski i Wojciech Białasik.

Już wkrótce, jako pokłosie konkursu, na stronie internetowej www.gwarawsieci.pl pojawią się kolejne filmiki.

Z. Dragan, A.A., zdj. D. May

Galeria