Przegląd maryjny w Charbielinie

Maj kojarzy się nam nie tylko z rozkwitającą przyrodą, ale również z uroczystościami ku czci Matki Bożej. Dlatego też 14 maja na wzgórzu kościelnych w Charbielinie odbył się Przegląd Maryjny Zespołów Śpiewaczych i Chórów. Co warte podkreślenia, było to pierwsze tego typu wydarzenie zorganizowane w gminie Włoszakowice po ponad dwuletniej przerwie.

W repertuarze sobotniego przeglądu znalazły się oczywiście utwory religijne, ze szczególną przewagą pieśni maryjnych. Ich wykonawcami było 11 okolicznych zespołów i chórów, w tym (w kolejności występowania):

• Zespół Śpiewaczy „Złota Jesień” z Bukówca Górnego (instruktor Rafał Grygiel, kierownik Longarda Gąd),
  • Zespół Śpiewaczy „Wiola” ze Święciechowy (instruktor Krzysztof Kubiak, kierownik Urszula Misiak),
  • Zespół Śpiewaczy „Zbarzewianki” ze Zbarzewa (instruktor Rafał Grygiel, kierownik Genowefa Mikołajczak),
  • Zespół Śpiewaczy „Srebrny Włos” z Włoszakowic (instruktor Izabela Górna, kierownik Bogusława Samol),
  • Zespół Śpiewaczy „Jezioranki” z Jezierzyc Kościelnych (instruktor Rafał Grygiel, kierownik Marzena Przewoźna),
  • Chór „Hejnał” z Wijewa (dyrygent Izabela Górna, prezes Józef Wojciech),
  • Zespół Śpiewaczy „Sami Swoi” z Grotnik (instruktor Rafał Grygiel, kierownik Maria Ruta),
  • Zespół Wokalny „Melodia” z Włoszakowic (instruktor Mariola Jagodzik, kierownik Gabriela Janiszewska),
  • Parafialny Chór Pań „Mater Dei” z Włoszakowic (instruktor Mariusz Kowalczyk, kierownik Arleta Małecka),
  • Chór „Cantilena” z Włoszakowic (dyrygent i prezes Katarzyna Kaczmarek),
  • Chór Męski im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic (dyrygent Mariusz Kowalczyk, prezes Ireneusz Rogacki).

Po przeszło dwóch godzinach występów instruktorzy muzyczni i kierownicy poszczególnych zespołów odebrali z rąk wójta gminy Włoszakowice Roberta Kasperczaka, proboszcza dłużyńskiej parafii księdza kanonika Leszka Grzelaka oraz dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Pawła Borowca (prowadzącego przegląd) listy gratulacyjne i kwiaty. Osobny bukiet otrzymał również ksiądz Leszek, pełniący jednocześnie funkcję kustosza charbielińskiego sanktuarium, który już niedługo pożegna się z miejscowymi wiernymi i przejdzie na zasłużoną emeryturę.

Na zakończenia wydarzenia odbyła się jeszcze msza święta w intencji żyjących i zmarłych członków zespołów i chórów, w czasie której śpiewaczki z Chóru „Cantilena” oraz Zespołu Śpiewaczego „Melodia” z Włoszakowic wykonywały mszę Karola Kurpińskiego „Na stopniach Twego upadamy tronu”.

Organizatorami przeglądu byli Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach oraz parafia pw. św. Jakuba Większego Ap. w Dłużynie. O właściwe nagłośnienie imprezy zadbała firma Soundproduction Dariusz Wandolski i Wojciech Białasik.