Popołudnie z lutnią

Niedzielne popołudnie 24 kwietnia w Sali Trójkątnej Pałacu Sułkowskich, od pewnego czasu na powrót pełniącej funkcję sali koncertowej, upłynęło pod znakiem muzyki dawnej na głos, lutnię i gitarę. Wszystko to za sprawą zespołu Ensemble del Passato, który koncertował tego dnia we Włoszakowicach w składzie: Anna Budzyńska (sopran), Henryk Kasperczak (lutnia, chitarrone i teorban) oraz Maciej Kończak (gitara historyczna).

Goście z Poznania, na co dzień związani z instytucjami muzycznymi tego miasta takimi jak Akademia Muzyczna czy Teatr Muzyczny, przenieśli słuchaczy w osobliwy dla współczesnego ucha świat muzyki renesansowej i barokowej z lutnią w roli głównej. Koncert był okazją nie tylko do wzruszającego przeżycia estetycznego, ale miał także konkretny wymiar poznawczy, ponieważ jego uczestnicy, zwłaszcza dzięki muzykologicznym komentarzom dr. Henryka Kasperczaka, zostali wprowadzeni w fascynujący świat swego rodzaju filozofii muzyki lutniowej.

Koncert, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury i gminę Włoszakowice, odbył się z inicjatywy członka zespołu Macieja Kończaka, w latach 2006-2008 nauczyciela gitary w Samorządowym Ognisku Muzycznym we Włoszakowicach.

(pb)