Pierwsze dożynki w gminie

Jako pierwsi w tym roku, przynajmniej wśród mieszkańców gminy Włoszakowice, zakończenie zbiorów świętowali rolnicy i inni producenci żywności z Grotnik. Tamtejsze dożynki odbyły się w sobotę 6 sierpnia na miejscowym boisku piłkarskim.

Oficjalnego otwarcia święta plonów dokonał sołtys wsi Łukasz Chałupka. Następnie głos zabrał wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak, który podziękował rolnikom, w tym zwłaszcza rolnikom-seniorom, za trud włożony w produkcję żywności. W międzyczasie obaj panowie odebrali wieniec dożynkowy i chleb upieczony z tegorocznej mąki od starostów dożynek, po czym uczestniczyli w rozdzieleniu świeżo rozkrojonego bochenka wśród publiczności.

W dalszej części dożynek okolicę sceny przejęli artyści i sportowcy. Próbkę swych umiejętności wokalnych zaprezentowali członkowie reaktywowanego grotnickiego Zespołu Śpiewaczego „Sami swoi” prowadzonego przez Rafała Grygiela oraz młodzi soliści ze Studia Muzyki Szymona Gądy. Nie zabrakło też pokazu tańca towarzyskiego w wykonaniu pary tanecznej z leszczyńskiej Szkoły Tańca „Margo”. Z kolei o emocje sportowe zadbali uczestnicy miniturnieju sportowego, którzy podzieleni na cztery drużyny musieli zmierzyć się z pięcioma niebanalnymi konkurencjami, takimi jak chociażby wyścig na szczudłach, rzut butem strażackim czy przeciąganie liny.

Grtonickie święto plonów obfitowało także w atrakcje rozrywkowo-kulinarne. Na najmłodszych czekały dmuchańce, walki sumo, kolorowe warkoczyki i konkurs strzałów na bramkę celnościową, natomiast dla dorosłych przygotowano turniej strzelania z wiatrówki i loterię fantową. Każdy, niezależnie od wieku, mógł też skorzystać ze stoiska z watą cukrową i popcornem oraz stoiska gastronomicznego miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Ostatni punkt dożynkowego programu stanowiła oczywiście tradycyjna zabawa taneczna, którą poprowadził didżej z leszczyńskiego klubu Heaven. Przy znanych i lubianych hitach muzyki rozrywkowej bawiono się do późnych godzin nocnych.

Jednym z organizatorów dożynek, obok sołtysa, Rady Sołeckiej i grotnickich organizacji społecznych, był Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach. Imprezę prowadził radny gminy Włoszakowice Tomasz Skorupiński.

A.A.

Galeria