Pieczona gęsina na Świętego Marcina

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich we Włoszakowicach starają się podtrzymywać dawne wielkopolskie tradycje. Dlatego też w sobotnie popołudnie 13 listopada już po raz dziewiąty spotkały się we włoszakowickiej sali widowiskowej GOK, by wziąć udział w biesiadzie przy pieczonej gęsi z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Oficjalnego otwarcia biesiady i przywitania zaproszonych gości, do których oprócz członkiń koła należeli również: wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak, sekretarz gminy Karolina Chlebowska oraz organizatorki Kongresu Kobiet we Wschowie Urszula Chudak i Hanna Walkowiak, dokonała przewodnicząca KGW Włoszakowice Danuta Walkowiak. Następnie uczestnicy spotkania przystąpili do uroczystego obiadu, przygotowanego oczywiście przez miejscowe gospodynie. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku w postaci tradycyjnych rogali marcińskich.

W dalszej części spotkania głos zabrał wójt Robert Kasperczak, dziękując paniom za zaproszenie i życząc im udanego świętowania. Wystąpiła również radna gminy Irena Przezbór z autorskim wierszem napisanym gwarą. Korzystając z okazji wręczono też kwiaty jednej z członkiń Koła – Lucynie Wójcik, która obchodziła niedawno osiemdziesiąte urodziny.

Jednym z punktów imprezy był ponadto minikoncert w wykonaniu Katarzyny Józefczak (śpiew) i Mariusza Kowalczyka (fortepian), którzy wykonali największe przeboje pochodzącego z Włoszakowic Mariana Skorupińskiego. Na zakończenie części artystycznej wszyscy uczestnicy biesiady zaśpiewali wspólnie kilka pieśni patriotycznych.

Natalia Malanowska

Galeria