Pełen emocji Koncert odwrócony

Ostatniego dnia kwietnia, tuż przed wielką majówką, w Sali Trójkątnej włoszakowickiego Pałacu Sułkowskich odbył się kolejny koncert fortepianowy pochodzącego z Leszna Jakuba Chwastyniaka – pianisty młodego pokolenia. Nie był to jednak zwyczajny koncert, a Koncert odwrócony*.

*Dlaczego odwrócony? Ponieważ ustalenie repertuaru koncertu należało do zgromadzonej w pałacu publiczności. Młody wirtuoz fortepianu wykonywał popularne utwory, głównie polskiej muzyki rozrywkowej we własnej aranżacji i opracowaniu, a chętni słuchacze zostali zaproszeni do udziału w swego rodzaju zgaduj-zgaduli, polegającej na odgadywaniu tytułów (względnie wykonawców) granych piosenek. Na najlepszych uczestników zabawy czekało losowanie nagrody w postaci noclegu dla dwóch osób w jeden z letnich weekendów w hotelu Toscania oraz bon do cukierni Szarlotka we Włoszakowicach.

Mimo sali wypełnionej niemal po brzegi wszystkie utwory prawidłowo wskazała tylko trójka uczestników. Były to, jak nietrudno się domyślić, osoby związane zawodowo lub hobbystycznie z muzyką, a mianowicie Mariola Jagodzik, Aleksandra Benyskiewicz i Mariusz Kowalczyk. Wspomniana nagroda, w drodze losowania, trafiła do pierwszej z wymienionych pań. A wśród odgadniętych piosenek znalazły się m.in. kompozycje Czesława Niemena, Skaldów, Ewy Demarczyk czy Beatlesów.

W trakcie liczenia głosów Jakub Chwastyniak wykonał jeszcze kilka utworów poza konkursem. Dodatkowo nie obyło się też bez bisu, na który publiczność jednogłośnie wybrała niezapomniany przebój „Bohemian Rhapsody” autorstwa grupy Queen. Ponadto na sam koniec koncertu Jakub Chwastyniak i jego dziewięcioletnia siostra Marysia (skrzypce) zagrali wspólnie kompozycję Zbigniewa Wodeckiego pt. „Nauczmy się żyć obok siebie”.

Wśród licznie zebranej publiczności zasiadali m.in. wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak i przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Kurpisz. Koncert poprowadził dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach Paweł Borowiec.

A.A.

***

Jakub Chwastyniak (ur. w 2005 r.) naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w PSM im. Romana Maciejewskiego w Lesznie w klasie fortepianu Joanny Samelczak. Obecnie jest uczniem klasy piątej PSM II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Małgorzaty Jasińskiej.

Jest laureatem licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych w kategorii solistycznej oraz zespołów kameralnych. W ostatnim czasie zdobył m.in.: Grand Prix II Międzynarodowego Konkursu Instrumentalnego w Wiedniu, gdzie prezentował m.in. IX wariacji Karola Kurpińskiego (lipiec 2022), I miejsce oraz nagrodę za nadzwyczajną muzykalność w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Franza Schuberta (grudzień 2022) oraz drugą nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Music is Life” (kwiecień 2023). Jest także dwukrotnym laureatem I nagrody konkursu polonezów we Włoszakowicach (2016 i 2019).

Swoje umiejętności doskonali biorąc udział w warsztatach pianistycznych, m.in. u: Andrzeja Jasińskiego, Andrzeja Tatarskiego, Eugena Indjica, Lidii Grychtołówny czy Marka Szlezera. W roku 2022 uczestniczył również w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez Wojciecha Widłaka oraz w warsztatach improwizacji jazzowej Piotra Wyleżoła.

W 2021 roku wystąpił z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej wykonując „Wariacje na temat Chopina” autorstwa Konstantego Wileńskiego w ramach XVI Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Utwór ten wykonał też w zespole tria jazzowego podczas koncertu solidarnościowego z walczącą Ukrainą w kwietniu 2022 roku w Pałacu Sułkowskich we Włoszakowicach. W czerwcu tegoż roku wykonał część I i II Suity Jubileuszowej autorstwa Łukasza Bzowskiego z towarzyszeniem orkiestry w koncercie jubileuszowym z okazji 75-lecia PSM im. Ryszarda Bukowskiego w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Jakub czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym swojego rodzinnego miasta Leszna i regionu leszczyńskiego. W grudniu 2022 roku wystąpił w Miejskiej Bibliotece Publicznej im St. Grochowiaka w koncercie charytatywnym „Gwiazda Nadziei”, a także w koncercie świątecznym na zamku w Rydzynie.

W lutym 2023 roku, po raz kolejny w ramach Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”, zagrał z towarzyszeniem Lwowskiej Orkiestry Kameralnej koncert „Wariacje na temat Bacha” autorstwa Konstantego Wileńskiego.

Będąc uczniem I LO w Lesznie, co najmniej trzy razy w tygodniu przemierza trasę Leszno-Wrocław-Leszno.

W serwisie YouTube prowadzi konto Jakub Chwastyniak Piano, gdzie regularnie zamieszcza swoje nagrania utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej we własnych aranżacjach i opracowaniu.

Do jego zainteresowań należą improwizacja fortepianowa, kompozycja, muzyka jazzowa oraz szachy.

Oprac. (pb)