Otwarcie Gminnego Centrum Folkloru

W samo południe 15 czerwca nastąpiło oficjalne otwarcie Gminnego Centrum Folkloru w Bukówcu Górnym, opóźnione z powodu panującej wcześniej epidemii. Wyremontowany na jesieni ubiegłego roku budynek stał się także siedzibą Stowarzyszenia Bukówczan „Manu” oraz Zespołu Regionalnego „Nowe Lotko”.

W pierwszej kolejności otwarto główną część Centrum (usytuowaną na parterze budynku), składającą się z salki ze stałą wystawą przedstawiającą bogate tradycje folklorystyczne gminy Włoszakowice (ze szczególnym uwzględnieniem wsi Bukówiec Górny) i projektorem multimedialnym oraz nowoczesnej pracowni kuchennej (wykorzystywanej już wcześniej jako pracownia zajęć technicznych pobliskiej szkoły). Uroczystego przecięcia wstęgi na wejściu do budynku dokonali wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak, przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Kurpisz, sołtys Bukówca Tadeusz Malepszy i właściciel lokalnej firmy budowlanej Malarstwo-Tapeciarstwo Jerzy Kulas (wykonawca inwestycji). Poza nimi w wydarzeniu uczestniczyli również m.in.: sekretarz gminy Karolina Chlebowska, radni gminy Włoszakowice, ksiądz proboszcz Marek Kantecki oraz szefowie bukówieckich instytucji i organizacji.

-Ten obiekt musi żyć, tu musi tętnić życie, czego sobie i wszystkim osobom korzystającym w przyszłości z tego miejsca życzę – powiedział otwierając Centrum wójt Robert Kasperczak. Zaznaczył przy tym, że główna salka Centrum będzie mogła być wykorzystywana na spotkania różnych zorganizowanych podmiotów, organizacji społecznych czy stowarzyszeń.

Po krótkiej przerwie na obejrzenie wspomnianej wystawy zdjęć miało miejsce przekazanie symbolicznego klucza do siedziby Stowarzyszenia Bukówczan „Manu” oraz Zespołu Regionalnego „Nowe Lotko”, która została utworzona na piętrze budynku. Z rąk włodarza naszej gminy klucz odebrała Zofia Dragan, pełniąca jednocześnie funkcje prezesa Stowarzyszenia i szefa Zespołu. Dziękując za możliwość korzystania z tak przestronnego pomieszczenia członkowie Zespołu wsparci kapelą dudziarską w historycznym składzie osobowym Rafał Zając (skrzypce) i Tomasz Kiciński (dudy), którzy uświetnili także wcześniejszą część wydarzenia, wykonali przygotowaną specjalnie na tę okazję piosenkę.

Na zakończenie uroczystości odbyła się jeszcze projekcja filmu dokumentalnego „Wesele bukówieckie”, wyprodukowanego w 1974 roku przez Telewizję Polską.

Prace nad przygotowaniem Gminnego Centrum Folkloru polegały m.in. na termomodernizacji i wykonaniu elewacji budynku oraz kompleksowym przystosowaniu poddasza do pełnienia funkcji użytkowych.

Gminnym Centrum Folkloru zarządza dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach.