Niedziela pełna sztuki

W niedzielę 18 lipca we włoszakowickim parku i w pobliskiej sali widowiskowej GOK naprawdę dużo się działo. Po południu miały tam miejsce aż dwa wydarzenia kulturalne z różnych dziedzin sztuki – teatru i malarstwa.

Jako główne wydarzenie, przygotowane w ramach trwającego cyklu „Wesołe wakacje 2021” z Gminnym Ośrodkiem Kultury we Włoszakowicach, odbył się kolejny spektakl grupy literacko-teatralnej „Tajemnica słowa”. Tym razem było to przedstawienie pt. „Pożegnanie Karolka” według oryginalnego scenariusza Haliny Gizińskiej. Widowisko dotyczyło prawdziwego wydarzenia z historii naszej miejscowości sprzed 221 lat, a mianowicie wyjazdu dwunastoletniego Karola Kurpińskiego z domu rodzinnego. Młodzi aktorzy zaprezentowali swego rodzaju wyobrażenie, jak mogło wyglądać pożegnanie młodego Karola z rodziną, przyjaciółmi i Włoszakowicami (które opuszczał już na zawsze).

W przedstawieniu wystąpili: Agnieszka Nowicka (matka Franciszka), Aleksy Urbaniak (ojciec Marcin), Maria Smolarek (wuj Roch Wański i wuj ksiądz proboszcz Karol Wański), Zuzanna Przydróżna (koleżanka Karolka), Blanka Mierzyńska (kolega Karolka Franek), Matylda Smolarek (brat Karolka Waluś) oraz Amelia Golińska (Karolek). Za reżyserię odpowiedzialna była instruktorka i opiekunka grupy Kinga Kaźmierczak, scenografię przygotowała Anna Wróblewska, charakteryzacją zajęła się Maria Smolarek, a za dźwięk i nagłośnienie odpowiadali Dariusz Wandolski i Wojciech Białasik z firmy Soundproduction.

Równolegle członkinie szkolnego kółka plastycznego prowadzonego przez nauczycielkę Bożenę Nowak odbywały zajęcia plenerowe w parku, których tematyką było malowanie włoszakowickiego platana. W trakcie malowania pani Bożena służyła uczestniczkom pleneru pomocną ręką (czy może bardziej okiem) i udzielała im cennych wskazówek. Młodszym dziewczynkom dzielnie sekundowały też ich mamy. W zajęciach uczestniczyły: Oliwia Langner, Marcelina Szyszka, Michalina Tajchert, Maja Szczepaniak, Sonia Riedel, Zuzanna Parchimowicz oraz gość specjalny – pani Joanna Sobierajska, która maluje ustami. Należy podkreślić, że kółko plastyczne będzie również działać w przyszłym roku szkolnym i wszyscy chętni młodzi adepci malarstwa są w nim mile widziani.

Dodajmy jeszcze, że „Pożegnanie Karolka” będzie można jeszcze zobaczyć na pokazie sierpniowym, prawdopodobnie w plenerze. O czasie i miejscu jego organizacji poinformujemy w najbliższym czasie.

Natalia Malanowska