Mikołajki w Grotnikach

Tegoroczne Mikołajki z pewnością na długo pozostaną w pamięci mieszkańców Grotnik i Ujazdowa. W niedzielę 5 grudnia w grotnickiej sali wiejskiej odbyło się bowiem pierwsze w historii tej wsi mikołajkowe spotkanie dla dzieci, zorganizowane przez miejscową jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej, Radę Sołecką i Koło Gospodyń Wiejskich (przy wsparciu finansowym Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach). Śnieżna aura, która pojawiła się jak na zamówienie, doskonale wpisała się w tematykę tego wydarzenia.

Imprezę rozpoczął naczelnik OSP Grotniki Tomasz Skorupiński, witając wszystkich obecnych, a w szczególności dzieci, które licznie pojawiły się w sali wraz ze swoimi rodzicami i innymi bliskimi. Pierwszym punktem programu był występ uczniów Szkoły Podstawowej w Dłużynie w wersji online, składający się ze świątecznych piosenek i krótkiego przedstawienia. Następnie najmłodsi uczestnicy wydarzenia zostali oddani pod opiekę animatorów z firmy AnimaKids, którzy zadbali o odpowiednią dawkę ruchu, tańca i radości. Dzieci podróżowały na biegun północny, rywalizowały w wyścigach rzędów, odpowiadały na zagadki, brały udział w bitwie na śnieżki oraz przeciągały linę. Oczywiście nie mogło też zabraknąć oczekiwania na Świętego Mikołaja. Dzieci z pomocą animatorów nauczyły się tańca, który następnie zaprezentowały w obecności najważniejszego gościa. Wizyta Mikołaja została zakończona wręczeniem upominków i możliwością wykonania pamiątkowego zdjęcia w świątecznej scenerii.

Podczas imprezy można było także wypić kawę i zjeść pyszne ciasto przygotowane przez KGW Grotniki. Z kolei grotnicka OSP przygotowała stoisko ze sprzętem strażackim, przy którym strażacy-ochotnicy wyjaśniali zainteresowanym osobom działanie poszczególnych sprzętów i wyposażenia. Była również możliwość porozmawiania z mieszkanką Grotnik Patrycją Obiegałą – autorką powieści „Dwa Szlaki”, a chętni mogli nabyć świąteczne dekoracje i stroiki.

Równocześnie odbywała się zbiórka pieniędzy na defibrylator AED, który ma być w przyszłości zakupiony w trosce o bezpieczeństwo lokalnej społeczności. Duża frekwencja, uśmiechy najmłodszych uczestników imprezy oraz zadowolenie ze strony rodziców potwierdziły, że nie były to ostatnie Mikołajki w Grotnikach.

Kamila Selmoser, zdj. M. Piosik, K. Chałupka