Lekcja folkloru w Bukówcu Górnym

W mięsopusty, jak w tradycji ludowej określa się ostatni dzień karnawału, uczniowie trzeciej klasy włoszakowickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących wybrali się do Bukówca Górnego na żywą lekcję folkloru. Były to już drugie tego typu zajęcia zorganizowane w ostatnim czasie w tej miejscowości.

W pierwszej kolejności trzecioklasiści wraz z opiekunami odwiedzili bukówiecką Izbę Regionalną, czyli ponad stuletnią chatę położoną na tzw. Wielkim Końcu wsi. Tam zapoznali się z kulturą materialną naszego regionu, podziwiając stare fotografie, dawne stroje ludowe oraz przedmioty codziennego użytku z przełomu XIX i XX wieku. Uczniowie usłyszeli również o pracy i wypoczynku na wsi oraz o niegdysiejszych obowiązkach dzieci i dorosłych.

Następnie młodzi włoszakowiczanie udali się do budynku Gminnego Centrum Folkloru w centrum wsi, gdzie kiedyś mieściła się szkoła wiejska. Tutaj, dla odmiany, zapoznali się z kulturą niematerialną, obejmującą miejscowy folklor i tradycje regionalne. Po wykładzie na temat muzyki i tańca przyszedł nawet czas na spróbowanie swoich sił na parkiecie.

Tę i zeszłotygodniową lekcję poprowadziła bukówiecka regionalistka Zofia Dragan. Z pewnością nie były to ostatnie takie zajęcia zorganizowane w Bukówcu Górnym.

A.A.