Koncert gitarowy Andrzeja Grygiera

Koncertował w najlepszych salach koncertowych świata, a teraz wystąpił w naszej skromnej sali widowiskowej GOK. O kim mowa? Oczywiście o jednym z najzdolniejszych polskich gitarzystów klasycznych młodego pokolenia Andrzeju Grygierze z Leszna, który pierwszego dnia grudnia dał znakomity koncert we Włoszakowicach.

Co ciekawe nie był to pierwszy występ leszczyńskiego gitarzysty w naszej gminie, gdyż zaprezentował się na tutejszej scenie już jako kilkunastoletni chłopiec (wówczas uczeń Macieja Kończaka – instruktora włoszakowickiego Samorządowego Ogniska Muzycznego w latach 2006-2008). Tym razem przybył jednak z dużo poważniejszym i trudniejszym repertuarem. Podczas godzinnego koncertu wykonał w częściach następujące utwory, zaliczane do kanonu klasycznej muzyki gitarowej: Sonata para guitarra Antonio Josego, Suite in modo polonico Aleksandra Tansmana i Sonata no 1 Leo Brouwera.

Środowy koncert rozpoczął cykl koncertów i spotkań, które w szczególny sposób skierowane są do uczniów i nauczycieli Samorządowego Ogniska Muzycznego we Włoszakowicach. Mimo to na widowni pojawiło się też wielu słuchaczy niezwiązanych z włoszakowickim Ogniskiem.

Koncert poprowadził i słowo wstępne o muzyce wygłosił dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach Paweł Borowiec.

A.A.

***

Andrzej Grygier należy do najzdolniejszych polskich gitarzystów klasycz­nych młodego pokolenia. Urodził się w 1998 roku w Lesznie. Naukę gry na gita­rze rozpoczął w wieku 7 lat. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Romana Maciejewskiego w Lesznie i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu w klasie mgr. Macieja Kończaka. W roku 2017 rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Łukasza Kuropaczewskiego, gdzie obecnie kontynuuje swoją edukację na studiach magi­sterskich. W 2020 roku ukończył roczny kurs w Segovia Guitar Academy w Pordenone (Włochy) pod okiem prof. Paolo Pegoraro, z którym kontynuował współpracę w Kunst-Universität Graz (2020-2021). W roku bieżącym rozpo­czął kolejny kurs w SGA Pordenone.

Jest laureatem wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach gitarowych, m.in. w Weimarze (Niemcy), Zruču nad Sázavou (Czechy), Gorizzi (Włochy), Stuttgarcie (Niemcy), Żorach, Zagrzebiu (Chorwacja), Olsztynie, Wiedniu (Austria), Tychach, Klagenfurcie (Austria) i Tallinnie (Estonia). Pobierał lekcje mistrzowskie u tak wybitnych muzyków jak: M. Barrueco, G. Bianco, P. Ceku, A. Desiderio, Z. Dukic, A. Muzurakis i S. Prieto (Duo Melis), M. Dylla, H. Käppel, D. Kavanagh, Ł. Kuropaczewski, C. Marchione, P. Pegoraro, J. Perroy, P. Romero, M. Ta­mayo, A. Vidovic, X. Yang, P. Zaleski i wielu innych.

Jest stypendystą Prezydenta Miasta Leszna, Stowarzyszenia Vividus w Poznaniu oraz Lions Club Poznań Polonia. Za osiągnięcia artystyczne otrzymał również Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok szkolny 2011/2012, 2013/2014 i 2015/2016 oraz Stypendium „Młoda Polska” 2013.

Koncertował podczas wielu festiwali muzycznych odbywających się w Polsce, Rosji, Niemczech, Belgii, Francji, Chorwacji, Włoszech oraz na Słowacji.

Andrzej Grygier gra na strunach Knobloch oraz na gitarze Wolfganga Jellinghausa.

Oprac. P. Borowiec