Wydrukuj tę stronę

Kolejna dożynkowa sobota

Pierwsza sobota września również obfitowała w gminne uroczystości dożynkowe. Planowo tego dnia swoje dożynki parafialne obchodzili mieszkańcy Sądzi, Krzycka Wielkiego i Krzycka Małego. Odbyło się też przełożone z poprzedniej niedzieli (z powodu obfitych opadów deszczu) święto plonów w Dłużynie.

Dożynki dla wsi wchodzący w skład parafii pw. NMP Śnieżnej w Krzycku Małym rozpoczęły się od mszy świętej dziękczynnej za żniwa w tamtejszym kościele parafialnym. W jej trakcie ksiądz proboszcz Marek Denisiuk poświęcił, a następnie odebrał z rąk delegatów wieniec dożynkowy, chleby upieczone z tegorocznej mąki oraz kosz wypełniony owocami. Wśród przedstawicieli poszczególnych miejscowości znaleźli się ich sołtysi, odpowiednio Zenon Poloch, Natalia Walkowiak i Eugeniusz Bartosiewicz, oraz okoliczni rolnicy i inni producenci żywności. Bezpośrednio po nabożeństwie odbył się korowód dożynkowy, którego głównym celem było w tym roku boisko położone za salą wiejską w Sądzi.

W dalszej części uroczystości złożone na ołtarzu dary ziemi odebrali wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak oraz sekretarz gminy Święciechowa Patryk Tomczak. Obaj panowie uczestniczyli też w rozdzieleniu chleba wśród uczestników dożynek. Później przyszedł czas na występy artystyczne w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Blue Brass Band” pod dyrekcją Jagody Miary i Mażoretek „Twins” z Włoszakowic prowadzonych przez Karolinę Prałat i Małgorzatę Kujawę, Zespołu Tanecznego ze Szkoły Podstawowej w Krzycku Wielkim pod przewodnictwem Izabeli Górnej oraz solistki Studia Muzyki Szymona Gądy Klaudii Józefczak. Nie zabrakło również dodatkowych atrakcji w postaci dmuchańców dla dzieci, turnieju strzelania z wiatrówki oraz loterii fantowej.

Nieco mniej oficjalny charakter miały dożynki w Dłużynie otworzone przez sołtys wsi Anielę Poloszyk. Na miejscowej scenie zaprezentowało się aż sześciu solistów Studia Muzyki Szymona Gądy, w tym: Klaudia Piechel, Jakub Tajchert, Weronika Walkowiak, Alicja Błaszczyk, Wiktoria Nadtochiy i Lena Kulaczyk. Niezapomnianych wrażeń artystycznych dostarczył także występ pary tanecznej z leszczyńskiej Szkoły Tańca „Margo” – Jessiki Ławniczak i Eryka Błociana. Poza tym można było podziwiać zaaranżowaną akcję gaśniczą oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowane przez strażaków z tutejszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Jeśli natomiast chodzi o dodatkowe atrakcje dostępne dla uczestników dożynek, to należy chociażby wymienić zabawy dla dzieci, układanie warkoczyków i malowanie twarzy, turnieje strzelania z wiatrówki i rzucania lotkami, przejazdy bryczką oraz loterię fantową.

Warto wspomnieć, że choć dłużyńskie dożynki zostały przełożone, to planowo odbył się tamtejszy korowód dożynkowy. Jego uczestnicy mieli okazję podziwiać pomysłowe ozdoby dożynkowe przygotowane przez mieszkańców wsi. Tego samego dnia, a więc w niedzielę 28 sierpnia, sołtys Aniela Poloszyk odwiedziła też rolników-emerytów wręczając im bochenki chleba.

Obie uroczystości dożynkowe zakończyły się zabawami tanecznymi trwającymi do późnych godzin nocnych. W przypadku Sądzi o odpowiednią oprawę muzyczną zespół KOBOplus, a w przypadku Dłużyny didżej Marian Furman.

A.A., zdj. A. Marciniak, N. Poloszyk, A. Zalisz

Galeria