Dzień Kolejarza we Włoszakowicach

20 listopada, a więc 5 dni przed faktycznym świętem, emerytowani i czynni pracownicy kolei z naszej gminy obchodzili coroczny Dzień Kolejarza, związany ze wspomnieniem ich patronki – św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W tym roku uroczystość była połączona z jubileuszem 95-lecia ufundowania Sztandaru Towarzystwa Kolejarzy we Włoszakowicach.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej we włoszakowickim kościele pw. Świętej Trójcy, którą celebrował ksiądz proboszcz Zbigniew Dobroń. W nabożeństwie, obok licznie zgromadzonych wiernych i przedstawicieli władz samorządowych, uczestniczył również poczet sztandarowy Towarzystwa Kolejarzy z obchodzącym jubileusz sztandarem.

Druga część uroczystości, ze względu na remont sali widowiskowej GOK, odbyła się wyjątkowo w restauracji Słoneczna. Tam życzenia miejscowym kolejarzom złożyli wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak oraz przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Kurpisz. W liście gratulacyjnym złożonym na ręce przedstawiciela Towarzystwa Kolejarzy Eugeniusza Mirka włodarz naszej gminy napisał m.in.: Niezmiennie doceniam wagę i odpowiedzialność Waszej pracy na rzecz polskich kolei. Zdaję sobie również sprawę, jak trudny i wymagający był i jest to zawód, zwłaszcza w czasach wielu zmian oraz ciągle rosnących wymagań podróżnych. Wasze Towarzystwo przetrwało niejedną taką zmianę, czego niezbity dowód stanowi 95-letni sztandar, otoczony szczególnym szacunkiem i dbałością.

Uroczystość zakończyła się tradycyjną zabawą taneczną, którą poprowadził didżej Marian Furman.

A.A.