Dożynkowa sobota w gminie

Najbardziej obfitym w gminne uroczystości dożynkowe dniem tego roku była bez wątpienia sobota 20 sierpnia. Swoje święta plonów obchodzili wtedy mieszkańcy Jezierzyc Kościelnych, Zbarzewa i Boguszyna. Hucznego świętowania nie przerwały nawet momentami bardzo obfite opady deszczu.

Dożynki we wszystkich wspomnianych miejscowościach rozpoczęły się od korowodów dożynkowych z udziałem zaprzęgów konnych i maszyn rolniczych, a także nieco mniej oczywistych pojazdów. Następnie odbyły się msze święte odprawione przez miejscowych proboszczów, w tym odpowiednio ks. Andrzeja Pajzderskiego, ks. Roberta Bacha i ks. Macieja Jankowiaka. Podczas nabożeństw poświęcono i złożono na ołtarzu wieńce dożynkowe, chleby upieczone z tegorocznej mąki oraz inne dary ziemi, po czym rozdzielono świeżo rozkrojone bochenki wśród licznie zgromadzonych mieszkańców poszczególnych wsi. W uroczystościach, poza sołtysami i członkami wiejskich organizacji społecznych, czynnie uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych w osobach wójta gminy Włoszakowice Roberta Kasperczaka, przewodniczącego Rady Gminy Kazimierza Kurpisza oraz sekretarz gminy Karoliny Chlebowskiej.

Jak na święta plonów przystało nie mogło też zabraknąć części artystycznych i rozrywkowych. Na scenach prezentowały się głównie miejscowe zespoły śpiewacze – odpowiednio „Jezioranki”, „Zbarzewianki” i „Relaks”, choć swoje „pięć minut” mieli także inni uzdolnieni mieszkańcy, w tym ci najmłodsi. Zadbano ponadto o liczne dodatkowe atrakcje, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Można tutaj chociażby wymienić dmuchańce, zabawy z animatorami, stoiska z lodami, watą cukrową i popcornem czy loterie fantowe.

Wszystkie sobotnie uroczystości dożynkowe zwieńczyły zabawy taneczne, które trwały do późnych godzin nocnych.

A.A.

Galeria