Dekada z Młodzieżową Orkiestrą Dętą

W niedzielę 18 września, a więc dokładnie w 165. rocznicą śmierci Karola Kurpińskiego, dziesięciolecie swojego istnienia świętowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Blue Brass Band” z Włoszakowic. Ze względu na deszczową aurę jubileuszowy koncert z tej okazji odbył się w sali balowej włoszakowickiej restauracji Toscania, a nie jak pierwotnie planowano na dziedzińcu Pałacu Sułkowskich.

Niedzielny koncert składał się z czterech, a właściwie pięciu odrębnych części (wliczając w to piosenkę finałową i bis). W każdej z nich orkiestra-jubilat pod dyrekcją Jagody Miary zaprezentowała po trzy lub cztery utwory, stylistycznie wpisujące się w nurt muzyki marszowej, tanecznej, popularno-rozrywkowej, bluesowej albo rockowej. Przed sceną orkiestrze wiernie towarzyszyły Mażoretki „Twins” prowadzone przez Karolinę Prałat i Małgorzatę Kujawę, jak zawsze prezentując niezwykle widowiskowe choreografie w rytm wygrywanych dźwięków. Z kolei na scenie po raz pierwszy wraz z „Blue Brass Band” wystąpił zespół Bedrock Blues w składzie: Zuzanna Jędrzychowska (wokal), Marcin Szymankiewicz (gitara elektryczna), Błażej Rimke (gitara basowa), Piotr Piotrowski (piano) i Rafał Jagodzik (perkusja), wsparty dodatkową wokalistką Katarzyną Józefczak.

Po głównej części koncertu przyszedł czas na podziękowania, gratulacje i życzenia. Te ostatnie złożyli jubilatom m.in.: wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak, przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Kurpisz, poseł na Sejm RP Grzegorz Rusiecki, starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, wicestarosta Maciej Wiśniewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach Paweł Borowiec, przedstawiciele Stowarzyszenia MTS „Aktywne Włoszakowice” i Mażoretek „Twins” oraz członkowie zaprzyjaźnionych orkiestr. Nie zabrakło też podziękowań dla dobroczyńców orkiestry, najdłużej grających instrumentalistów, instruktorów muzycznych i dyrygentów.

W zamian za wyjątkowy występ, już po utworze finałowym („Proud Mary”) i bisie („Highway to Hell”), publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco i odśpiewaniem hucznego „Sto lat”. Jednocześnie na salę „wjechał” urodzinowy tort.

O właściwe nagłośnienie koncertu zadbała firma Soundproduction Dariusz Wandolski i Wojciech Białasik. Wydarzenie poprowadził spiker Radia Elka Grzegorz Sterna.

A.A.

***

Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Blue Brass Band” z Włoszakowic rozpoczęła swoją działalność w listopadzie 2012 roku z inicjatywy Rafała Jagodzika, który do dziś gra i naucza w zespole, pełniąc jednocześnie funkcję jego koordynatora. Pierwszym dyrygentem orkiestry została Lidia Misiorna, prowadząca również naukę gry na instrumentach dętych drewnianych. Z kolei instruktaż gry na instrumentach dętych blaszanych zainicjował w orkiestrze Paweł Drozda.

W kolejnych latach w kadrze dydaktycznej, kierowniczej oraz na stanowisku dyrygenta dochodziło do wielu zmian. Instruktorem instrumentów dętych blaszanych (po Pawle Droździe) został najpierw Piotr Błaszkowski, następnie Remigiusz Kuropka, a obecnie funkcję tę sprawuje Aleksander Fogt. Instruktorem instrumentów dętych drewnianych (po Lidii Misiornej) została Jagoda Miara (która również pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego), natomiast funkcję instruktora instrumentów perkusyjnych wraz z Rafałem Jagodzikiem pełni też Tomasz Tomczak. Obecnym kierownikiem orkiestry jest Julia Bajon, a funkcję dyrygenta (oficjalnie od 1 stycznia br.) przejęła Jagoda Miara.

Przez pierwsze pół roku praca orkiestry opierała się na zajęciach indywidualnych. Dopiero w lipcu 2013 roku odbyła się pierwsza próba, a już w sierpniu tego samego roku orkiestra wystąpiła premierowo podczas dożynek gminnych we Włoszakowicach. Od tego czasu uświetniła swoją grą wiele uroczystości, nie tylko na terenie naszej gminy, ale również poza nią.

W czerwcu 2014 roku zespół wziął udział w swoim pierwszym oficjalnym festiwalu – Festiwalu Orkiestr Dętych w Gryficach „Gryfickie Dęciaki”.

W roku 2015 do orkiestry dołączyła grupa taneczna, czyli włoszakowickie Mażoretki „Twins”, które pod kierownictwem Małgorzaty Kujawy i Karoliny Prałat przygotowują i prezentują układy choreograficzne do utworów wykonywanych przez zespół, zarówno tych rozrywkowych, jak i marszowych.

W tym samym czasie orkiestra nie próżnowała i wzięła udział w Międzynarodowym Przeglądzie Orkiestr w Lesznie, gdzie zdobyła brązowe pasmo.

W roku 2015 na liście wydarzeń kulturalnych gminy Włoszakowice, z inicjatywy osób działających w orkiestrze, pojawił się Międzywojewódzki Festiwal Orkiestr Dętych „Lato z Dęciakami”, który w kolejnych latach stał się imprezą cykliczną.

W roku 2016, już wspólnie z Mażoretkami „Twins”, orkiestra ponownie wyjechała na Festiwal Orkiestr Dętych do Gryfic „Gryfickie Dęciaki II”, gdzie oba zespoły zdobyły
wspólnie I nagrodę Burmistrza Miasta Gryfice za najbardziej efektowny przemarsz ulicami miasta, a sekcja perkusyjna orkiestry zdobyła trzecie miejsce w zorganizowanych po raz pierwszy w Polsce bitwach perkusyjnych „Gryfickie Drumline Battle”.

Niewątpliwie w całej dziesięcioletniej historii działalności orkiestry najważniejszym wydarzeniem był udział w dniach 30 czerwca – 2 lipca 2017 roku w 62. Rasteder Musiktage 
w Rastede w Niemczech, czyli największym festiwalu orkiestr paradnych w Europie, będącym jednocześnie otwartymi Mistrzostwami Europy zespołów marszowych. Podczas tego wydarzenia orkiestra zaprezentowała się w trzech konkurencjach – koncercie scenicznym, przemarszu (wspólnie z mażoretkami) oraz tzw. kategorii show, gdzie wystąpiła ze specjalnie przygotowanym przedstawieniem muzyczno-tanecznym (musztrze paradnej), do którego choreografię przygotowały Karolina Prałat i Małgorzata Kujawa.

Festiwal był dla zespołu ogromnym wyzwaniem i wszyscy wrócili z niego bardzo zmęczeni, ale i ogromnie szczęśliwi, bowiem to co jeszcze pół roku wcześniej wydawało się niemożliwe do zrobienia – bo przecież orkiestra istniała dopiero pięć lat, a mażoretki niecałe 2 lata – stało się wykonalne. Orkiestra przywiozła do Polski medale brązowy i srebrny, odpowiednio za koncert sceniczny i przemarsz. Ponadto, co chyba cieszyło najbardziej, uzyskała wyróżnienie za występ w najbardziej widowiskowej konkurencji – kategorii show.

Nadmienić należy, że w Mistrzostwach Europy udział wzięły 54 europejskie zespoły marszowe, głównie z Niemiec i Holandii, tworzone przez ponad 2,5 tys. muzyków. Dlatego też już sam udział w tej imprezie „młodziutkiej ekipy” z Włoszakowic, wśród tak zacnego grona najlepszych orkiestr paradnych w Europie, był wielkim wyróżnieniem.

Lata 2017-2019 to dalszy rozwój orkiestry i udział w licznych wydarzeniach gminnych, zarówno tych o charakterze patriotycznym i religijnym, jak i typowo rozrywkowym. Zespół występowała też w wydarzeniach o podobnym charakterze poza terenem naszej gminy oraz w festiwalach orkiestr, m.in. w Gryficach, Lęborku, Grodzisku Wielkopolskim, Śmiglu, Śremie, Przemęcie, Krzywiniu i Wolsztynie. Poza tym był również czas na dłuższe i krótsze letnie warsztaty muzyczne, m.in. w Pogorzelicy, Rewalu czy Łebie.

Lata 2020-2021 to niewątpliwie bardzo trudny okres w działalności zespołu, związany z licznymi zmianami pokoleniowymi muzyków oraz zmianami w kadrze dydaktycznej, a także z rozpoczętym czasem pandemii. Wszystko to nie sprzyjało rozwojowi orkiestry. Jednak pomimo przeciwności zespół wszedł w rok 2022 z dużym optymizmem i wiarą, że uda się powrócić na dobre tory, co bez wątpienia potwierdził koncert jubileuszowy.

Oprac. orkiestra

Galeria