Dekada z grupą teatralną „Tajemnica słowa”

Pół roku po faktycznych urodzinach odbył się spóźniony (z powodu pandemii), lecz całkowicie zasłużony jubileusz 10-lecia istnienia grupy literacko-teatralnej „Tajemnica słowa” działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury we Włoszakowicach. Ze względu na remont włoszakowickiej sali widowiskowej GOK grupa świętowała w gościnnych progach sali wiejskiej w Sądzi.

Program jubileuszowego spektaklu był niezwykle bogaty, złożony i utrzymany w różnych konwencjach oraz stylistyce. Składał się z siedmiu odrębnych części, złożonych z fragmentów przedstawień z minionego 10-lecia oraz doskonale wszystkim znanych wierszy i piosenek. Nie zabrakło też całkowicie nowych elementów, głównie odnoszących się do obchodzonych urodzin.

Na „urodzinowej” scenie zaprezentowali się byli i obecni członkowie „Tajemnicy słowa” oraz aktorzy z innych okolicznych grup teatralnych, w tym: Agnieszka Nowicka, Milena Nowicka, Malwina Nowicka, Maria Smolarek, Matylda Smolarek, Blanka Mierzyńska, Olga Frąckowiak, Aleksy Urbaniak, Amelia Golińska, Michał Goliński, Zofia Paul, Antonina Paul, Julia Woś, Zuzanna Kaczmarzyk, Alicja Mielcarek, Dąbrówka Knop, Krzysztof Omieczyński i Krzysztof Peisert. Za scenariusz i reżyserię przedstawienia odpowiadała oczywiście instruktorka i opiekunka grupy Kinga Kaźmierczak, natomiast scenografię przygotowała Katarzyna Piasecka-Paul. Gościnnie wystąpili również zaprzyjaźnieni z grupą muzycy – Katarzyna Kaczmarek (śpiew), Mariusz Kowalczyk (pianino i opracowanie muzyczne) oraz Martyna Bajon (saksofon). Właściwe nagłośnienie całości zapewnił didżej Leszek Dudek.

Wraz z zakończeniem spektaklu przyszedł czas na gromkie owacje, podziękowania, gratulacje i życzenia. Te ostatnie składali m.in. przewodniczący Rady Gminy Włoszakowice Kazimierz Kurpisz (w imieniu władz samorządowych), radny gminy i sołtys Sądzi Zenon Poloch oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Paweł Borowiec. Wszyscy występujący otrzymali upominki w postaci książek i kwiatów, a specjalny list gratulacyjny za działalność w grupie od samego początku jej istnienia odebrała Agnieszka Nowicka. Ostatni akcent wydarzenia i niejako niespodziankę dla licznie zgromadzonej publiczności stanowił urodzinowy tort, któremu towarzyszyło odśpiewanie hucznego „Sto lat”.

A.A.

***

Grupa literacko-teatralna „Tajemnica słowa” powstała 4 stycznia 2012 r. we Włoszakowicach, z inicjatywy ówczesnej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Moniki Lucerek. Od początku instruktorką, opiekunką artystyczną, autorką scenariuszy oraz reżyserką przedstawień była w niej (i nadal jest) Kinga Kaźmierczak. Przez ponad 10 lat działalności grupy na zajęcia literacko-teatralne uczęszczało ok. 60 osób, w tym nie tylko dzieci i młodzież, ale też dorośli. Obecnie grupa liczy 10 członków – 8 aktorek i 2 aktorów. Na stałe współpracują z nią dwie zaprzyjaźnione grupy: „Małe zwierciadło” działające przy Centrum Kultury w Śmiglu oraz „Zaczarowana dorożka” działająca przy Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Przemęcie. Grupa współpracuje również z aktorami, muzykami i profesorami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

„Tajemnica słowa” dała do tej pory 25 premier, a część z tych spektakli było granych wielokrotnie, zarówno w gminie Włoszakowice, jak i poza nią. W czasie pandemii grupa nie przerwała swej działalności i nagrała kilka filmików poetyckich. Poszczególni członkowie grupy mają na swoim koncie indywidualne sukcesy, zdobyte m.in. na konkursie im. Andrzeja Krzyckiego.

Oprac. K. Kaźmierczak

Galeria