„Bukówczanki” obchodziły setne urodziny

„Sto lat, sto lat, niech żyje, żyje nam” – śpiewamy najczęściej, gdy ktoś obchodzi urodziny. W przypadku Koła Gospodyń Wiejskich „Bukówczanki” z Bukówca Górnego byłoby to jednak nie ma miejscu, gdyż w sobotę 29 czerwca organizacja ta obchodziła okrągły jubileusz 100-lecia istnienia.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Marcina. Tam mszę święta w intencji żyjących i nieżyjących członkiń Koła odprawił ksiądz proboszcz Maciej Jankowiak. Nabożeństwo uświetnił dodatkowo niedawno reaktywowany Chór Świętej Cecylii pod dyrekcją Anny Zając.

Druga część uroczystości odbyła się już w pobliskiej sali wiejskiej. Jak przystało na urodziny z prawdziwego zdarzenia nie mogło zabraknąć życzeń złożonych przez delegacje zaprzyjaźnionych kół, przedstawicieli bukówieckich zespołów, organizacji i instytucji oraz władze samorządowe, które reprezentowała sekretarz gminy Włoszakowice Karolina Chlebowska. Świętujące gospodynie otrzymały liczne kwiaty, upominki oraz specjalną nagrodę ufundowaną przez wójta Marka Wąsowicza. Wcześniej przedstawiono również imponującą historię i niemałe sukcesy Koła (od 1924 roku do czasów współczesnych).

Niewątpliwą ozdobą spotkania były ponadto występy artystyczne. Na scenie wystąpili Szymon Gąda wraz z solistkami Julią Bajon, Anną Sobol i Katarzyną Józefczak oraz bukówiecki Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz.

***

Koło Gospodyń Wiejskich „Bukówczanki” w Bukówcu Górnym kontynuuje działalność Kółka Włościanek, które powstało w 1924 roku z inicjatywy zakonnicy i kierowniczki bukówieckiej szkoły Elżbiety Tymkowskiej. Działało ono w okresie międzywojennym (w latach 1924-1939), a jego pierwszą przewodniczącą była Władysława Sobecka. Funkcjonowanie organizacji (już jako Koło Gospodyń Wiejskich) wznowiono po II wojnie światowej. Przez wiele lat funkcję przewodniczącej pełniła Anna Markiewicz, która powołała istniejące do dzisiaj Zespół Regionalny oraz Izbę Pamięci. W 1973 roku Koło zajęło trzecie miejsce w konkursie na najlepsze KGW w województwie leszczyńskim, a w 1974 roku jako pierwsze otrzymało honorową odznakę za wkład w rozwój województwa poznańskiego. W czasach świetności organizacja liczyła ponad 200 członkiń, a obecnie jest ich kilkadziesiąt. Przez 100 lat swojego istnienia bukówieckie Koło Gospodyń Wiejskich uświetniało miejscowe uroczystości kościelne i świeckie, organizowało kursy i szkolenia dla miejscowych kobiet oraz brało udział w licznych wycieczkach krajowych i zagranicznych.

A.A, zdj. D. Jerzyk

Galeria