60-lecie KGW Włoszakowice

We wtorek 14 marca włoszakowicka sala widowiskowa GOK gościła obchody okrągłego jubileuszu. Tego dnia 60-lecie swojego istnienia świętowało miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

Na samym początku jubileuszowego spotkania historię i najważniejsze osiągnięcia włoszakowickiego KGW przedstawiła jego przewodnicząca Danuta Walkowiak. Następnie okolicznościowe życzenia licznie zgromadzonym gospodyniom złożyli zaproszeni goście, w tym m.in. sekretarz gminy Włoszakowice Karolina Chlebowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Paweł Borowiec, radna powiatu leszczyńskiego Halina Florek, przedstawicielka Środowiskowego Domu Samopomocy im. Wernera Kenkla Bernadetta Borowczak oraz reprezentantki zaprzyjaźnionych Kół Gospodyń Wiejskich z okolicznych miejscowości. Oprócz kwiatów i listów gratulacyjnych panie otrzymały również nagrodę pieniężną ufundowaną przez wójta gminy Włoszakowice Roberta Kasperczaka.

W części artystycznej imprezy wystąpił Zespół Regionalny „Nowe Lotko” z Bukówca Górnego. Młodzi artyści zaprezentowali tańce i przyśpiewki regionalne, dawne wiejskie zabawy oraz teksty gwarowe. Popis swych umiejętności kabaretowych dała też sama szefowa zespołu Zofia Dragan.

W przerwach pomiędzy poszczególnymi częściami wydarzenia można było obejrzeć wystawę zdjęć i kronik świętującego KGW. O właściwe nagłośnienie imprezy zadbał didżej Leszek Dudek.

***

Koło Gospodyń Wiejskich we Włoszakowicach powstało 29 grudnia 1963 roku na zebraniu założycielskim zwołanym z inicjatywy szesnastu mieszkanek wsi. Pierwszą przewodniczącą organizacji została Władysława Nowak, sekretarzem wybrano Eugenię Budzińską, a funkcję skarbnika piastowała Maria Matysiak. Początkowa działalność Koła polegała na organizowaniu kursu kroju i szycia, co przyczyniło się do systematycznego wzrostu liczby członkiń. Kolejnymi przewodniczącymi KGW Włoszakowice były: Gertruda Wilczkowiak, Maria Zając, Agnieszka Cypel, Barbara Lisiewicz, Genowefa Langner i Danuta Walkowiak (przewodnicząca od 2012 r.).

Obecnie włoszakowickie KGW liczy 84 członkinie. W ciągu całego roku Koło organizuje jednodniowe wycieczki pn. „Cudze chwalicie swego nie znacie” oraz kilka dużych imprez, w tym Dzień Babci, Dzień Kobiet, Dzień Matki i spotkanie z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada „Pieczona gęsina na świętego Marcina”. Członkinie organizacji biorą też udział w licznych zewnętrznych wydarzeniach, takich jak np. jarmarki.

Koło Gospodyń Wiejskich we Włoszakowicach prowadzi stały nabór nowych członkiń. Zapraszamy do wstępowania w jego szeregi!

A.A., zdj. D. Jerzyk