5. urodziny Mażoretek „Twins”

Niedzielne popołudnie 7 listopada upłynęło we włoszakowickiej hali sportowo-środowiskowej pod znakiem jubileuszu 5-lecia działalności miejscowych Mażoretek „Twins”. Była to pierwsza od dłuższego czasu impreza, która przyciągnęła na halę komplet publiczności.

Podczas jubileuszowego koncertu wszystkie cztery grupy wiekowe Mażoretek „Twins”, przygotowane przez instruktorki Karolinę Prałat i Małgorzatę Kujawę, zaprezentowały zarówno swoje popisowe numery, jak i kilka zupełnie nowych choreografii. Nie zabrakło więc występów z tzw. batonami (pałeczkami mażoretkowymi), buławami i flagami, tańców z pomponami i wachlarzami czy niezwykle widowiskowego kankana. Wszystko to oczywiście przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Blue Brass Band” pod dyrekcją Remigiusza Kuropki.

Integralną częścią imprezy, jak przystało na jubileusz, były oczywiście życzenia i gratulacje od zaproszonych gości. Te składali m.in.: wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak, przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Kurpisz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Paweł Borowiec, dyrektor włoszakowickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Jarosław Zielonka, prezes Gminnego Zakładu Komunalnego Sp. z o.o. Rafał Jagodzik, przedstawiciele Stowarzyszenia MTS „Aktywne Włoszakowice” – prezes Zarządu Aleksandra Nowak i członek Zarządu Wiesław Stachowiak oraz członkinie zaprzyjaźnionych zespołów. Były też podziękowania dla osób wspierających działalność popularnych „Twinsów” (w tym przede wszystkim dla wyżej wymienionych) oraz pamiątkowe statuetki dla mażoretek występujących w zespole od samego początku jego istnienia.

-Chciałbym podziękować, że tak wspaniale promujecie gminę Włoszakowice, a przy okazji życzyć Wam, abyście pokazywały i prezentowały te niezwykle widowiskowe układy na wszystkich arenach, czy to krajowych, czy europejskich, czy też światowych – powiedział w trakcie swojego przemówienia wójt Robert Kasperczak.

Na zakończenie licznie zgromadzona publiczność odśpiewała huczne „Sto lat”, wszystkie dziewczęta otrzymały po róży, a na halę „wjechał” urodzinowy tort.

Imprezę poprowadził spiker Radia Elka Grzegorz Sterna. Z kolei o właściwe nagłośnienie i oświetlenie wydarzenia zadbała firma Scenika Pro Event Karol Michalewicz.

A.A.

***

Pierwsze spotkanie organizacyjne tworzącego się zespołu Mażoretek „Twins” odbyło 19 września 2015 roku w hali sportowo-środowiskowej we Włoszakowicach, z inicjatywy prezesa Gminnego Zakładu Komunalnego Sp. z o.o. Rafała Jagodzika. Do udziału w zajęciach zgłosiło się wstępnie 40 dziewcząt w wieku od 8 do 16 lat, a pod koniec miesiąca liczba tancerek wzrosła do ok. 60. Obecnie zespół składa się z aż czterech grup wiekowych: najmłodszej „Baby”, starszych „Kadet” i „Junior” oraz najstarszej „Senior”. Od samego początku instruktorkami mażoretek i autorkami wszystkich choreografii są Karolina Prałat i Małgorzata Kujawa.

Mażoretki „Twins” występują wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą „Blue Brass Band”, choć zdarzają się też wydarzenia, w których tancerki uczestniczą samodzielnie. Swą obecnością i prezentowanymi układami choreograficznymi uświetniają uroczystości zarówno na terenie gminy Włoszakowice, jak i poza nią. Debiutancki występ zespołu miał miejsce 6 stycznia 2016 roku, kiedy to podczas koncertu świąteczno-noworocznego we Włoszakowicach zaprezentowały się grupy Kadet, Junior i Senior. Należy zaznaczyć, że był to pierwszy pokaz dziewcząt po zaledwie 4 miesiącach ćwiczeń.

Na pierwsze sukcesy i wyróżnienia Mażoretek „Twins” nie trzeba było długo czekać, gdyż już 5 czerwca 2016 roku wraz z orkiestrą zdobyły puchar Burmistrza Miasta Gryfice za najbardziej efektowny przemarsz przez miasto. Niezwykłym doświadczeniem w historii działalności zespołu był również wyjazd w lipcu 2017 roku na Mistrzostwa Europy Orkiestr i Zespołów Marszowych do Rastede w Niemczech, gdzie wspólnie włoszakowicka młodzież zdobyła srebrny medal za przemarsz i brązowy medal za koncert, a także wyróżnienie za musztrę paradną. Jednocześnie tancerki i muzycy dostali się do dziewiątki najlepszych grup marszowych w Europie (jako jedyna polska drużyna).

1 grudnia 2018 roku grupa Senior startowała w I Ogólnopolskim Konkursie Mażoretek w Czechowicach-Dziedzicach. Dziewczęta zdobyły tam zespołowo dwa złote medale, a jedna z tancerek – Julia Apolinarska – uzyskała tytuł II Wicemiss Polski Mażoretek. Przełomowy okazał się jednak rok 2019. Mażoretki „Twins” po raz pierwszy wystartowały wtedy w Mistrzostwach Polski Mażoretek, zdobywając 7 złotych medali i tytułów Mistrza Polski oraz 1 srebrny medal i tytuł Wicemistrza Polski, otrzymując tym samym nominację na Mistrzostwa Europy.

W sierpniu 2019 roku dziewczęta wyruszyły na Mistrzostwa Europy rozgrywane na Węgrzech, zdobywając na nich złoty medal w kategorii buława i brązowy medal w kategorii tradycyjny baton oraz uzyskując tytuł Mistrza i II Wicemistrza Europy Mażoretek. W grudniu tego samego roku mażoretki uzyskały również tytuł Drużyny Roku w Plebiscycie Głosu Wielkopolskiego „Mistrzowie Sportu 2019”.

Choć rok 2020 zatrzymał wszystkich w domach, to mażoretki startowały w Mistrzostwach Polski Online, zdobywając 13 medali oraz nagrodę Grand Prix za najlepszy zespół. Jednocześnie wywalczyły nominację na Mistrzostwa Świata, gdzie zdobyły 10 medali, w tym 5 złotych i tytuły Mistrza Świata oraz trzy srebrne i tytuły Wicemistrza Świata. Rok 2021 dziewczęta również rozpoczęły udziałem w Mistrzostwach Świata Online, zdobywając na nich 14 medali na 18 startów.

Jeśli tylko sytuacja na to pozwoli, to w 2022 roku grupa Senior zamierza bronić (już stacjonarnie) tytułów Mistrza Świata na Mistrzostwach Świata w Chorwacji.

Oprac. R. Jagodzik

Galeria